Wikipedia ocenzurowała życiorys papieża Franciszka I? Polacy węszą spisek...

Wikipedia ocenzurowała życiorys papieża Franciszka I przed Polakami?
Wikipedia ocenzurowała życiorys papieża Franciszka I przed Polakami? Fot. Wikipedia
Czy polska wersja hasła na temat nowego papieża Franciszka I na Wikipedii mogła zostać ocenzurowana tuż po wyborze nowego Ojca Świętego? Tak sądzi wielu Polaków, którzy dopatrzyli się tajemniczych zmian, które na Wikipedii zachodziły tuż po tym gdy zakończyło się konklawe i okazało się, że na Tronie Piotrowym zasiądzie kard. Jorge Mario Bergoglio.

Wybór nowego papieża miał dać kres aferom i spiskom, które od lat trawią Watykan. Tymczasem nowego spisku niektórzy doszukali się już kilkadziesiąt minut po wyborze Franciszka I na nowego przywódcę Stolicy Apostolskiej. Afera co prawda dotyczy tylko Polski, ale odbiła się nad Wisłą już dość szerokim echem. Chodzi mianowicie o kontrowersyjną przeszłość nowego papieża, który w przeszłości miał donosić na swoich kolegów w sutannie o lewicowych poglądach argentyńskiej juncie wojskowej. A ta rozprawiała się z nimi podobnie, jak reżim PRL z bł. ks. Jerzym Popiełuszko.

Czytaj więcej: Konserwatysta, który nie toleruje homoseksualistów. Kim jest papież Franciszek?

Jeszcze 13 marca o godz. 20 w polskiej edycji Wikipedii można było przeczytać:

Wikipedia o kard. Jorge M. Bergoglio
wersja z 10 lut 2013

Podczas trwania w Argentynie junty wojskowej generała Videli Redondo i podczas tzw. brudnej wojny 1976–1983 (hiszp. Guerra sucia) Bergoglio donosił wojskowym na lewicujących księży i zakonników, z których niektórzy potem znikali. Dokumenty potwierdzające jego współpracę opublikował Horacio Verbitsky w książkę „El Silencio” („Cisza”), która jest syntezą współpracy hierarchów kościoła argentyńskiego z dyktaturą. CZYTAJ WIĘCEJ


Tymczasem w kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu nazwiska nowego papieża z polskiej wersji Wikipedii te kontrowersyjne informacje zniknęły. W opinii niektórych, dlatego, iż postanowiono szybko zatuszować przed Polakami współpracę nowego Ojca Świętego z argentyńskim reżimem z lat 70-tych. Do zmian najprawdopodobniej doszło jednak ze względu na szybką reakcję polskich twórców Wikipedii na wybór nowego papieża i zmianą hasła z "Jorge Mario Bergoglio" na "Franiszek I". Administrator usunął informacje o współpracy z juntą prawdopodobnie dlatego, iż pomimo wyraźnego odwołania do książki Horacio Verbitskyego „El Silencio”, w której zamieszczono mające potwierdzać to dokumenty, autor tej części wpisu nie umieścił do niej przypisów.

Zobacz też: Jorge Bergoglio nowym papieżem. Pierwsze słowa papieża Franciszka: "Bracia i siostry, buena sera!"

Prawdopodobnie pod naciskiem spekulacji o rzekomym cenzurowaniu przeszłości nowego papieża Franciszka I jeszcze w środę wieczorem na Wikipedii w poświęconym mu haśle powstał odrębny dział na temat kontrowersji dotyczących tej postaci. Oprócz powrotu poprzednio zamieszczonych informacji dodano także odnośnik do ich źródła oraz dodano wiadomości na ten temat, które przez cały czas można było znaleźć w hiszpańskiej wersji Wikipedii.


Obecnie fragment ten wygląda więc tak:

Wikipedia o papieżu Franciszku I
wersja z 13 marca 2013

Podczas trwania w Argentynie junty wojskowej generała Videli Redondo i podczas tzw. brudnej wojny 1976–1983 (hiszp. Guerra sucia) Bergoglio jakoby donosił na lewicujących księży i zakonników. Dokumenty opisujące jego rzekomą współpracę opublikował Horacio Verbitsky w książce El Silencio (Cisza), która jest syntezą współpracy hierarchów Kościoła argentyńskiego z dyktaturą. Jak podaje Los Angeles Times w kontekście sprawy, zarzuty, według prawa argentyńskiego, można wnieść na mocy nawet bardzo wątłych przesłanek. Według The Guardian, w związku z tymi oskarżeniami jego wybór na papieża ...rodzi ryzyko błyskawicznej kontrowersji związanej z rolą nowego papieża w pogmatwanej historii Argentyny. W październiku 2012 roku Bergoglio przeprosił naród argentyński za postawę kleru podczas brudnej wojny, jednak za winnych przemocy panującej w tym okresie uznał takoż juntę jak i lewicę sprzeciwiającą się dyktaturze. CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...