Co się stało z patriotycznymi ławkami? Wcale nie trawiły na śmietnik.
Wraca sprawa patriotycznych ławek. Znalazły nowe zastosowanie. Fot. Piotr Hukalo/East News
Reklama.

Jak nieraz informowaliśmy, patriotyczne ławki pojawiły się w polskich miastach na przełomie sierpnia i września 2022 roku. Obiekty miały promować Program Inwestycji Strategicznych. Koszt stworzenia jednej ławki wyniósł 100 tysięcy złotych. Kampanię sfinansował Bank Gospodarstwa Krajowego należący do Skarbu Państwa.

Co się stało z patriotycznymi ławkami? BGK wyjaśnia

Pod koniec listopada 2022 roku telewizja WTK poinformowała o usunięciu biało-czerwonej ławki z poznańskiej Malty. O charakterystycznej konstrukcji w kształcie konturu Polski w tym mieście było głośno od samego początku, gdyż kilka dni po zamontowaniu, została zniszczona przez padający deszcz.

Ławka patriotyczna została usunięta także z placu Teatralnego w Lublinie. Według informacji podanych wówczas przez portal lublin112.pl obiekt stał w centrum miasta przez kilka tygodni. Konstrukcja została rozebrana na części. Potem ławki zniknęły też z innych miejsc. Było ich 16 – po jednej dla każdego województwa.

Sonda

Czy te ławki to był dobry pomysł?

6885 odpowiedzi

Co się stało dalej z tymi ławkami? Portal money.pl zapytał o to Bank Gospodarstwa Krajowego.

"Od początku jednym z założeń kampanii było ponowne wykorzystanie elementów instalacji. I tak też się stało. Wszystkie elementy instalacji zostały przekazane do ponownego zagospodarowania w przestrzeni publicznej" – poinformowała serwis Anna Czyż, rzeczniczka prasowa BGK.

Z przekazanych przez nią informacji wynika też, że "ławki stanęły w przyszpitalnym parku w Zabrzu". "Deski po zdemontowaniu instalacji posłużyły do zbudowania tras turystycznych w parku krajobrazowym na Podhalu. Pozostałe elementy, tj. fragmenty konstrukcji stalowej, bloki betonowe oraz materiały drewnopochodne zostały przekazane jednej z gmin na południu Polski do wykorzystania przy realizacji inwestycji publicznych" – przekazała rzeczniczka.

Dziwny regulamin korzystania z patriotycznych ławek

Ławki były znane ze swojego wyglądu, ale także z obszernego, 15-punktowego regulaminu, w którym wyjaśniono zasady korzystania z obiektu.

Jak zaznaczono w pierwszym punkcie "ławka jest instalacją przeznaczoną do rekreacji i wypoczynku, składającą się z siedziska, stelażu w kształcie konturów Polski wraz z podestem zabezpieczonym łańcuchem". Warto dodać, że z instalacji mogły korzystać maksymalnie trzy osoby w jednym czasie, ale pod warunkiem, że ich waga nie przekraczała 225 kilogramów.

Pojawił się także zapis, mówiący o zasadach wchodzenia na konstrukcję. Wejście na ławkę i zejście z niej dozwolone było tylko za pomocą schodów i przy trzymaniu się poręczy. 

Ponadto wyróżniono zakaz stawania na ławce, siadania na oparciu, skakania i zeskakiwania z ławki, siadania i przebywania na uszkodzonej ławce czy używania urządzeń nagłaśniających i innych wywołujących hałas. Nie wolno było też siadać na niej ze zwierzętami, czy ogólnie przebywać z nimi na ławce.

W ostatnim punkcie ostrzegano, że wobec osób, które nie będą przestrzegały obowiązujących zasad lub spowodują szkody w instalacji, zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne.