Karol Nawrocki to kandydat na prezydenta, którego poparło PiS. Ale jak jego wybór oceniają Polacy? Sondaż przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" może zaniepokoić (albo zmobilizować) prezesa IPN oraz partię Jarosława Kaczyńskiego.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Czy Pani/Pana zdaniem Karol Nawrocki jest najlepszym kandydatem na prezydenta, którego mógł poprzeć PiS?" – tak brzmiało pytanie, które zadała w sondażu dla "Rzeczpospolitej" agencja badawcza SW Research.
18,9 proc. badanych odpowiedziało twierdząco: Nawrocki jest najlepszym kandydatem, którego mogło poprzeć Prawo i Sprawiedliwość. Innego zdania było 32,7 proc. ankietowanych osób, według których nie jest on najlepszym wyborem PiS. 48,4 proc. osób nie miało zdania.
Sondaż o kandydacie PiS. Co o nim myślą kobiety i mężczyźni?
"Rzeczpospolita" zbadała też poparcie dla Karola Nawrockiego wśród kobiet i mężczyzn. 15,9 proc. Polek zgadza się z decyzją byłej partii rządzącej, a nie zgadza – 29,6 proc. Z kolei 22,3 proc. ankietowanych mężczyzn uważa prezesa IPN za dobry wybór, a 36,4 proc. za niewłaściwy.
– Odsetek badanych, którzy podzielają takie zdanie (że Nawrocki nie jest najlepszym kandydatem PiS – red.) spada wraz ze wzrostem wieku (42 proc. – osoby do 24 roku życia, 28 proc. – osoby po 50 roku życia). Karol Nawrocki nie jest najlepszym kandydatem dla PiS według czterech na dziesięciu respondentów (42 proc.) o dochodach wynoszących ponad 7000 zł netto i podobnego odsetka badanych z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców (42 proc.) – skomentowała sondaż Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.
Kim jest Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta?
Karol Nawrocki, od 2021 roku prezes IPN, to od 24 listopada 2024 kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta w wyborach w 2025 roku. Jak ostatnio pisaliśmy, wszyscy kojarzą go głównie z historią – m.in. "Solidarności" i zakupem noszy ze szpitala psychiatrycznego w PRL jako zabytku z obrony Westerplatte. Z wykształcenia jest historykiem, a w latach 2017–2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Na stronie gdańskiego IPN, przeczytać można, że jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół dziejów oporu społecznego przeciwko władzy komunistycznej (w szczególności w latach 1970–1989): "Porusza również tematy rzadziej badane przez historyków, m.in. korelacji życia sportowego i politycznego w PRL oraz przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. XX w. Aktywny działacz sportowy, interesuje się również publicystyką".
Nawrocki ma też doświadczenie dzielnicowego radnego. Przez sześć lat (2011-2017) był przewodniczącym rady gdańskiej dzielnicy Siedlce.