Znana na polskim rynku marka, niemiecki Lisner, przejmuje lidera polskich konserw rybnych, Grupę Graal. By zrozumieć skalę tej transakcji, warto wspomnieć, że Graal na polskim rynku zatrudnia 2 tysiące osób i rocznie sprzedaje produkty na kwotę ponad 1,5 mld złotych.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Lisner poprzez przejęcie Grupy Graal chce wzmocnić swoją pozycję na polskim rynku. Lisner Holding, który należy do europejskiego koncernu Theo Müller, zakończył właśnie proces przejęcia Grupy Graal.
Grupa Graal rocznie sprzedaje towary o wartości 1,6 miliarda złotych i zatrudnia ponad 2 tysiące osób. Jest jednym z najważniejszych przedsiębiorstw na tym rynku w Polsce. W swoim portfolio grupa ma szeroki asortyment konserw rybnych. Poza tym wdrożyła też przekąski fit, bezglutenowe oraz dedykowane dzieciom.
Co sprzedaje w marketach i sklepach Grupa Graal, którą przejmuje Lisner
Graal produkuje typowe przekąski rybne, popularne na polskich stołach. Chodzi między innymi konserwy w puszkach: tuńczyka w kawałkach w oleju czy sosie własnym, filety i sałatkę z makreli, filety śledziowe w różnych odsłonach, szproty w różnych wersjach, paprykarz szczeciński i wiele innych, jakie często spotykany w supermarketach.
Prezesem Graal jest Bogusław Kowalski. – Kiedy tworzyłem firmę pod koniec lat 80., wcale nie myślałem o tym, że kiedyś, w przyszłości, będzie to wielka organizacja. Po prostu to był pomysł na życie – wspominał w rozmowie z Family Business Kowalski, który wcześniej był w Gdańsku ślusarzem.
Z kolei Lisner, który w Polsce działa od 1991 roku, do tej pory zatrudniał 1,5 tysiąca osób. Miał dotąd zakłady produkcyjne w Poznaniu i Charzynie.
CEO Lisnera, Michał Milder, zaznaczył, że połączenie obu firm pozwala lepiej odpowiadać na potrzeby konsumentów. Warto dodać, że to umocni pozycję Lisnera jako lidera na rynku konserw rybnych w Polsce. Jak zauważa sama firma, to najważniejszy krok w jej rozwoju w ostatnich latach.
Transakcję zaakceptował Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumentów. Ma ona na celu wzmocnienie Lisnera na polskim rynku spożywczym.
Ogłoszenie zakupu Graala pojawiło się już w lutym 2023 roku. Po pozytywnej decyzji UOKiK we wrześniu bieżącego roku niemiecki potentat rybny zakupił 100 procent udziałów w Graalu za pośrednictwem Greenwich Investments.
Lisner przejął działalność Grupy Graal związaną z produkcją i dystrybucją ryb w puszkach, dań gotowych oraz marynat. Dotychczasowym właścicielom Lisner pozostawił inne dziedziny działalności – czytamy w Business Insider.