Na co dzień zbyt często sięgamy po czarną herbatę lub kawę. Tymczasem picie ziół może być świetnym sposobem na wsparcie przy różnych dolegliwościach, ale nie tylko. Wiele osób pije zioła po prostu dla ich delikatnego i ciekawego smaku, pobudzenia czy uspokojenia w ciągu dnia. Jednym z ziół, które zawsze miały nasze babcie był rumianek. Warto powrócić do jego popijania. Dlaczego?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W czasach PRL-u herbata rumiankowa była powszechnym domowym lekarstwem. Napar z rumianku obok mięty czy dziurawca był stałym wyposażeniem domowych apteczek. Wiele osób piło go dla "uspokojenia skołatanych nerwów" i faktycznie miały rację.
Rumianek redukuje stres i niepokój, charakteryzują go właściwości relaksujące. Co więcej, regularne spożywanie naparu z rumianku może również uspokoić nasze jelita. Regularne spożywanie naparu z rumianku przyczynia się do łagodzenia problemów trawiennych, takich jak na przykład uczucie pełności, niestrawność czy wzdęcia. Dodatkowo rumianek wzmacnia nasz system odpornościowy, co jest szczególnie ważne zimą.
Herbatkę z rumianku można pić 1-2 razy dziennie – najlepiej po posiłku lub przed snem, aby uspokoić układ trawienny i się zrelaksować. Herbatka rumiankowa jest bezpieczna, ale w nadmiarze może wywołać reakcje alergiczne u osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych (np. ambrozję, nagietek).
Herbatka rumiankowa ma delikatny, kwiatowy smak z lekką nutą słodyczy i subtelnym, ziołowym aromatem. Nie jest gorzka, ale bardzo łagodna. Można ją dosłodzić odrobiną miodu lub dodać kilka kropli cytryny dla orzeźwienia.
Jak zaparzyć herbatę rumiankową? Są dwie możliwości. Z suszonych (lub w sezonie świeżych) kwiatów rumianku lub gotową ze sklepu.
Napar z kwiatów:
Składniki:
1 łyżka suszonych kwiatów rumianku
1 szklanka (250 ml) wrzącej wody
Przygotowanie:
Wsyp suszone kwiaty rumianku do filiżanki lub zaparzacza.
Zalej je wrzącą wodą.
Przykryj filiżankę talerzykiem lub pokrywką, aby napar się zaparzył (dzięki temu zachowasz olejki eteryczne).
Parz przez około 5-10 minut.
Przecedź napar przez sitko (jeśli nie używasz zaparzacza) i pij ciepły.