Stało się. Sejm przyjął projekt ustawy o Narodowym Dniu Żołnierzy Armii Krajowej. Będzie to święto państwowe, które ma być obchodzone 14 lutego. Teraz wszyscy chcą wiedzieć, czy 14 lutego będzie również dniem wolnym od pracy. Oto, co udało się ustalić.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
14 lutego będzie nowym świętem państwowym – czy to dzień wolny
Jeśli czytając o "14 lutego" pomyśleliście o Walentynkach, to musimy was wyprowadzić z błędu. Święto, które mielibyśmy wtedy obchodzić to nie święto zakochanych, a Narodowy Dzień Żołnierzy Armii Krajowej. Skąd pomysł na celebrację akurat 14 lutego? Bo tego dnia 1942 roku powstała ta formacja.
Za ustawą opowiedziało się 429 posłów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz wszyscy chcą wiedzieć, czy skoro dzień ten będzie nowym świętem państwowym, będzie również wolny. Jak się okazuje, dokument nie przewiduje, aby był to dzień wolny od pracy.
Przypomnijmy, że projekt ustawy w tej sprawie złożyli w Sejmie 18 grudnia posłowie Koalicji Obywatelskiej. Narodowy Dzień Żołnierzy Armii Krajowej ma służyć upamiętnieniu ochotniczego wojska polskiego, Państwa Podziemnego i złożeniu hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w czasie wojny w ramach zorganizowanych struktur stanęli do nierównej walki z niemieckim okupantem.
W Polsce dni wolne od pracy są określone ustawowo w Kodeksie pracy oraz innych aktach prawnych. Oto lista dni wolnych od pracy:
1. Nowy Rok (1 stycznia)
Nowy Rok to dzień świętowania początku kalendarzowego roku. Jest dniem wolnym w większości krajów świata. Tradycyjnie Polacy świętują go jako zakończenie okresu sylwestrowo-noworocznego.
2. Święto Trzech Króli (6 stycznia)
To święto religijne upamiętniające wizytę trzech mędrców (króli) u nowo narodzonego Jezusa. Od 2011 roku jest dniem ustawowo wolnym w Polsce, co podkreśla katolicki charakter kraju.
3. Niedziela Wielkanocna (data ruchoma, w marcu lub kwietniu)
To najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie spędzane w gronie rodzinnym, jest centralnym punktem roku liturgicznego.
4. Poniedziałek Wielkanocny (data ruchoma, dzień po Wielkanocy)
Drugi dzień Wielkanocy, tradycyjnie wolny w Polsce, związany z chrześcijańskimi obchodami oraz ludowymi tradycjami, takimi jak Śmigus-Dyngus.
5. Święto Pracy (1 maja)
To międzynarodowe święto pracy obchodzone na całym świecie. Upamiętnia walkę o prawa pracownicze i polepszenie warunków pracy. W Polsce dzień ten jest symbolem historii ruchu robotniczego.
6. Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja)
Dzień ten upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku – jednej z pierwszych konstytucji na świecie. Jest dniem patriotycznym, podkreślającym znaczenie niepodległości i demokracji.
7. Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki, data ruchoma – 7 tygodni po Wielkanocy)
Jest to święto religijne, upamiętniające zesłanie Ducha Świętego na apostołów. Zielone Świątki są obchodzone w wielu krajach katolickich.
8. Boże Ciało (data ruchoma – czwartek po Niedzieli Trójcy Świętej)
Święto katolickie upamiętniające ustanowienie sakramentu Eucharystii. Procesje uliczne w tym dniu są jednym z najbardziej widocznych znaków religijności w Polsce.
9. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
Święto religijne, które w Polsce jest także dniem Wojska Polskiego, upamiętniającym zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. To połączenie tradycji religijnej i historyczno-patriotycznej.
10. Wszystkich Świętych (1 listopada)
Dzień, w którym Polacy odwiedzają groby bliskich, zapalają znicze i wspominają zmarłych. Jest to święto religijne, głęboko zakorzenione w polskiej kulturze.
11. Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada)
Dzień upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów. To jedno z najważniejszych świąt państwowych.
12. Boże Narodzenie (25 grudnia)
Jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, upamiętniające narodzenie Jezusa Chrystusa. Jest obchodzone rodzinnie i z wieloma tradycjami.
13. Drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia)
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, związany z chrześcijańskimi obchodami i odpoczynkiem. W Polsce to także czas spotkań z rodziną.