W 2025 roku Wigilia ma być dniem wolnym od pracy. Z perspektywy pracowników to świetna sprawa, ale pracodawcom jest to nie w smak. Szczególnie że w przyszłym roku dwa święta przypadają w sobotę, więc będzie można odebrać sobie wolne w inne dni. Pracodawcy z Pomorza i Kujaw uważają, że to za dużo i zwracają się w tej sprawie do rządu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin" – tak brzmi paragraf 2. artykułu 130 Kodeksu pracy.
Jest to dość zawiłe, ale w praktyce sprawia, że jeśli dane święto państwowe przypada to w sobotę, to można odebrać sobie 8 godzin wolnego w inny dzień roku. Najczęściej pracownicy biorą całość od razu, by mieć pełny dzień na odpoczynek.
Dla pracowników to sprawiedliwa sytuacja, bo w innym razie takie święto byłoby "stracone", bo w sobotę i tak większość osób nie pracuje. W 2024 roku tak było w przypadku Trzech Króli.
Będą dwa dni wolnego do odebrania za święta w 2025 roku. Pracodawcy mówią: dość!
W 2025 roku jednak aż dwa święta wypadają w sobotę: Konstytucji 3 maja i Wszystkich Świętych 1 listopada. Tak więc pracownicy powinni o tym pamiętać, by zwrócić się potem do przełożonych o odbiór wolnego.
Chyba że nowy apel pracodawców, o którym pisze "Gazeta Pomorska", przejdzie w Sejmie. Z ich punktu widzenia, święta z wolnym dniem generują tylko straty, bo pracownik nie pracuje, a płacić mu trzeba (naturalnie to też zależy od charakteru pracy i umowy).
– Jako Pracodawcy Pomorza i Kujaw, zrzeszający ponad 200 przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego, zwracamy się z apelem do Rządu RP, o rozważenie zmiany artykułu 130 § 2 Kodeksu pracy i zniesienie obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego za święta przypadające w sobotę – zaapelował Łukasz Gliński, prezes PPiK.
Dlatego pracodawcy chcą zmiany tego przepisu. Czy dołączą się do nich inni? Niewykluczone, bo oliwy do ognia dolała jeszcze wolna Wigilia w 2025 roku. Prezydent podpisał ustawę, ale trafi ona jeszcze do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli i tam przejdzie, w przyszłym roku pracownicy będą mieć nie 13, a 14 dni wolnego.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Rozwiązanie zastosowane w artykule 130 § 2 Kodeksu pracy nie tylko generuje trudności organizacyjne dla pracodawców, ale także prowadzi do nadmiarowego obniżenia liczby dni roboczych w roku, co w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na produktywność i konkurencyjność polskich firm.
Obowiązek dodatkowego wolnego dnia w zakładach, gdzie soboty są wolne, nie jest uzasadniony z perspektywy równego traktowania przedsiębiorstw, które funkcjonują w różnych systemach pracy