Większość Polaków dobrze ocenia kondycję Kościoła katolickiego w naszym kraju

Arcybiskup Stanisław Gadecki podczas odprawiania mszy świętej
Arcybiskup Stanisław Gadecki podczas odprawiania mszy świętej Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
62 procent Polaków dobrze ocenia aktualną sytuację polskiej części Kościoła katolickiego. Aż 86 procent mieszkańców Polski sądzi jednak, że często wysuwana pod adresem Kościoła i księży krytyka jest przynajmniej częściowo uzasadniona. Tak wskazują wyniki marcowego badania CBOS.


Tuż przed wybraniem nowego papieża CBOS zapytało Polaków, jak oceniają aktualną sytuację Kościoła katolickiego w Polsce, Europie i na świecie. 10 procent ankietowanych uznało, że obecna kondycja polskiej części Kościoła katolickiego jest "zdecydowanie dobra". 52 procent respondentów uznało ją za "raczej dobrą", 26 procent za "raczej złą", a 5 procent za "zdecydowanie złą". 7 procent przebadanych osób nie potrafiło ocenić aktualnej sytuacji Kościoła w Polsce.

Gorzej, zdaniem ankietowanych, prezentuje się stan Kościoła katolickiego na świecie i w Europie. Tylko 3 procent respondentów stwierdziło, że aktualna sytuacja Kościoła na świecie jest "zdecydowanie dobra" (również 3 procent oceniło tak kondycję Kościoła w Europie). 42 procent uznało sytuację Kościoła na świecie za "raczej dobrą" (35 procent powiedziało tak o stanie Kościoła w Europie), 39 procent za "raczej złą" (40 procent), a 6 procent za "zdecydowanie złą" (8 procent). 10 procent przebadanych osób nie miało zdania na temat sytuacji Kościoła na świecie. 14 procent nie potrafiło ocenić natomiast kondycji Kościoła w Europie.

Wyniki sondażu wskazują ponadto, że znaczna większość Polaków uważa, iż krytyczne opinie kierowane pod adresem Kościoła i księży są przynajmniej częściowo zasadne. 30 procent respondentów stwierdziło, że krytyka ta jest "w pełni uzasadniona". 56 procent sądziło, że jest ona "tylko częściowo uzasadniona", a 8 procent uznało ją za "nieuzasadnioną". 6 procent ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.


Badanie trwało od 7 do 13 marca 2013 roku. Przeprowadzono je na reprezentatywnej, losowej próbie złożonej z 1060 dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj także: Większa rola kobiet w Watykanie – tego chce papież Franciszek i jego kardynałowie
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...