"Trzynastka" w 2025 roku. Kto dostanie dodatkową pensję i ile?
Kto dostanie "trzynastkę" w 2025 roku, a kto może obejść się smakiem? Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Reklama.

W "budżetówce" to państwo jest pracodawcą. W tej sferze pracują nie tylko urzędnicy, ale i m.in. nauczyciele, pracownicy domów dziecka, służby zdrowia, instytucji kultury (np. domów kultury, teatrów itd.) opiekunowie DPS-ów, służby mundurowe (wojskowi, policjanci, strażacy itd.). Łącznie państwo zatrudnia ok. 3,5 miliona osób.

Wszyscy pracownicy "budżetówki" mogą liczyć w tym roku na dodatkową, trzynastą pensję. O ile spełnią odpowiednie warunki. Określa je ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (przeczytamy ją tutaj).

Kto dostanie "trzynastkę", a kto może obejść się smakiem?

"Trzynastka" przysługuje każdemu pracownikowi, który przepracował cały rok kalendarzowy u jednego pracodawcy (wciąż mówimy o danej jednostce czy instytucji sfery budżetowej).

Jednak nawet osoby, które przepracowały przynajmniej pół roku (6 miesięcy), mogą liczyć na dodatkową, ale niższą pensję (proporcjonalną do przepracowanego okresu).

Kiedy nie dostaniemy trzynastej pensji, choć pracuje lub pracował w zeszłym roku w "budżetówce"? Jest kilka sytuacji, które nas z tego wykluczają. "Trzynastki" nie otrzymają osoby w takich przypadkach:

  • mają nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy trwającej dłużej niż 2 dni
  • stawiły się do pracy w stanie nietrzeźwości
  • osoby, którym wymierzono karę dyscyplinarną, zostały wydalone z pracy lub ze służby.
  • rozwiązano z nimi umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
  • Ile wynosi trzynasta pensja i kiedy jest wypłacana?

    Zasady obliczania wysokość dodatkowej pensji również określa wspomniana ustawa, a konkretnie art. 4, ust. 1 (w ustawie jest to określane mianem "wynagrodzenia rocznego"):

    Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

    Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej

    art. 4, ust. 1

    Jest to zawiłe, ale zwykle "trzynastka" jest zbliżona do miesięcznego wynagrodzenia, dlatego właśnie mówi się o tym, jak o dodatkowej pensji. Wypłaca się ją "nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego" zatem bonusowego przelewu pracownicy "budżetówki" mogą się spodziewać maksymalnie do 31 marca.