Grażyna Piotrowska-Oliwa ma luksusową limuzynę i kłopoty. Przerwano zgromadzenie akcjonariuszy

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa
Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka PGNiG leasinguje od niedawna limuzynę marki BMW, choć od dwóch lat czteroosobowy zarząd spółki, w tym prezes Grażyna Piotrowska-Oliwa, może korzystać z wynajętych mercedesów. Biuro prasowe PGNiG wyjaśniło, że flota aut została powiększona ze względów bezpieczeństwa. Tymczasem dzisiaj przerwano walne zgromadzenie akcjonariuszy PGNiG, które ma zdecydować m.in. o tym, czy Piotrowska-Oliwa pozostanie na stanowisku.


Portal Wyborcza.biz ustalił, że prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa korzysta obecnie ze służbowej limuzyny BMW 750i xDrive, której cena detaliczna nie spada poniżej 450 tysięcy złotych. Samochód bawarskiej firmy wzięto w leasing, chociaż zarząd spółki może od dwóch lat korzystać z wynajętych Mercedesów klasy E. Biuro prasowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wyjaśniło, że nową limuzynę sprowadzono, ponieważ dotychczasowo używane auta nie zapewniały całkowitego bezpieczeństwa w okresie zimowym.

– Użytkowany wcześniej samochód służbowy przy panujących (szczególnie w okresach zimowych) warunkach pogodowych nie pozwalał na zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa jazdy, w szczególności w okresach wzmożonych opadów śniegu z powodu braku napędu na cztery koła – napisano w komunikacie przesłanym portalowi Wyborcza.biz.

PGNiG podkreśliło, że w momencie podpisania umowy leasingu limuzyna marki BMW była już pojazdem używanym i miała przebieg około 10 tys. kilometrów. – Umowa leasingu operacyjnego została zawarta w trybie postępowania niepublicznego, w zgodzie ze wszystkimi przepisami prawa – zaznaczyło biuro prasowe spółki.


Przerwane zgromadzenie akcjonariuszy PGNiG

Tymczasem w środę przerwano do 22 maja walne zgromadzenie akcjonariuszy PGNiG (72,4 procenta udziałów ma tam Skarb Państwa), które ma zdecydować m.in. o przyszłości prezes Piotrowskiej-Oliwy. Wcześniej pojawiały się głosy mówiące o jej odejściu, które miałoby być następstwem zamieszania powstałego wokół podpisania memorandum w sprawie możliwości wybudowania drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego.

Memorandum podpisały EuRoPol Gaz, spółka, w której PGNiG ma 48 procent udziałów, oraz rosyjski Gazprom. O fakcie zawarcia tej niewiążącej umowy premier Donald Tusk dowiedział się od dziennikarzy. O sprawie nie wiedział też nadzorujący spółki Skarbu Państwa minister skarbu Mikołaj Budzanowski, który za swoją nieuwagę zapłacił miejscem w rządzie. Nowym szefem resortu skarbu państwa został Włodzimierz Karpiński.

Grażyna Piotrowska-Oliwa w przeszłości była m.in. naczelnikiem wydziału w Ministerstwie Skarbu Państwa i prezesem PTK Centertel. Jej mąż Robert Oliwa jest prawnikiem, który kiedyś zasiadał m.in. w radzie nadzorczej PLL LOT. W zeszłym roku Oliwa został członkiem rady nadzorczej KGHM. Małżonkowie znani są z tego, że nie stronią od kontaktów z politykami. Koleżeńskie więzi mają ich łączyć m.in. z niektórymi członkami PSL. Przychylnie nastawieni są do nich również byli ministrowie skarbu Aleksander Grad oraz Mikołaj Budzanowski.

Grażyna Piotrowska-Oliwa i Robert Oliwa. Czy to najsilniejsze małżeństwo w Skarbie Państwa?

Ona jest z zawodu dyrektorem, on w cieniu żony, a jednocześnie w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Małżeństwa w świecie biznesu nie są niczym niecodziennym – także w Polsce. Temu jednemu udało się jednak stworzyć związek, którego losy splatają się w kuluarach Ministerstwa Skarbu Państwa. Mowa o Grażynie Piotrowskiej-Oliwie i Robercie Oliwie. CZYTAJ WIĘCEJźródła: Wyborcza.biz, Forsal.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno