Eliza Michalik
Eliza Michalik o granicach, które przekraczają politycy. Fot. Tadeusz Wypych/REPORTER
Reklama.

A może USA każą nam zapłacić Rosji i Niemcom reparacje?

To pewne: żyjemy w czasach przekraczania kolejnych granic, zwłaszcza tych, które wydawały się nieprzekraczalne, jak kwestia obiektywnego istnienia prawdy i kłamstwa.

Czytaj także:

Zbigniew Ziobro, ważny i wpływowy polityk powiedział na konferencji prasowej: – Donald Tusk jest przestępcą, bossem mafijnym, hersztem, który stoi na czele zorganizowanej grupy przestępczej.

Ziobro nie przypuszczał, nie domniemywał, nie dywagował, nie przedstawiał poglądów ani nie stawiał tez czy hipotez. Wprost pomówił premiera Polski, że jest przestępcą.

Chciałam napisać, że zachowanie Ziobry będzie testem na skuteczność państwa polskiego, że jeśli nie poniesie konsekwencji za te słowa, trzeba będzie ogłosić koniec rządów prawa.

Jednak dosłownie w tej chwili gdy piszę artykuł pojawiła się w mediach informacja, że sejm przegłosował zgodę na uchylenie immunitetu i 30 dni aresztu dla Ziobry.

To dobrze.

logo

Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek

Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.

Dokładnie tak to powinno działać w państwie prawa. Brawo demokratyczny sejmie. Cieszy także że marszałek Hołownia stanął na wysokości zadania i nie wycofał się z prac nad uchyleniem Ziobrze immunitetu, bo tego domagał się od niego PiS.

Zapewne nikt nie jest bardziej zdziwiony od Ziobry, że wbrew jego własnym słowom politycy Koalicji 15 października nie okazali się jednak "miękiszonami"…

Tylko przychylam się do słusznej prośby internauty "Obywatel WK :)" na X, żeby Ziobro został aresztowany i zatrzymany, zanim wyjedzie do Budapesztu!

Zwróciłam uwagę na jeszcze jedną rzecz. Na swojej konferencji Ziobro przez cały czas powtarzał, że komisja ds. Pegasusa jest nielegalna, bo tak orzekł pseudo TK Przyłębskiej.

Powołał się przy tym na uchwałę podjętą przez zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Najwyższego z czasów, gdy prezesem SN była prof. Gersdorf, mówiącą, że wyrok TK, który został ogłoszony od razu niesie ze sobą skutki prawne.

I wywnioskował: Komisja ds. Pegasusa jest komisją nielegalną, bo po wyroku TK od razu, z automatu przestała być legalna. I w sumie miałby rację, gdyby ten wyrok wydał TK prawdziwy, a nie nielegalny.

Czytaj także:

Nie zmienia to jednak faktu, że ponieważ nielegalnego TK nie zlikwidowano gdy był na to czas, czyli od razu po wyborach, to teraz jego wyroki będą służyć pisowcom i ich koalicjantom.

Po pierwsze do robienia z siebie ofiar i męczenników na różowych pluszowym krzyżu, a po drugie, w przyszłości, jeśli PiS wygra wybory, do wsadzania polityków PO do więzienia. Co oczywiście można było i należało przewidzieć.

Jest jeszcze jednak sprawa do załatwienia, do końca, do spodu - byłej szefowej CBA, Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak, która skompromitowała się przed komisją ds. Pegasusa i straciła stanowisko.

Jednak sama historia powołania na szefową służby pilnującej uczciwości polityków osobę, która brała udział w inwigilowaniu opozycji Pegasusem jest niebywała i sądzę, że opinia publiczna powinna poznać motywację, argumenty i osoby stojące za tą decyzją. Dlaczego CBA dotąd nie zostało zlikwidowane? Czy będzie ku temu lepsza okazja?

CBA jest tak skompromitowane, że powinno przestać istnieć. Co prawda minister Siemoniak nie próżnuje, bo dymisje dostało kolejnych kilka osób, w tym jeden z zastępców Kwiatkowskiej-Gurdak i szef jej gabinetu bezpieczeństwa, pytanie jednak – po co nam CBA? Nie lepiej powołać w miejsce tej niewiarygodnej służby zupełnie nową instytucję?

Przekraczanie granic, wbrew pozorom, nigdy w sensie społecznym nie uchodzi na sucho. Nawet jeśli zamiecie się je pod dywan, jego skutki odczuwają ludzie, w postaci braku standardów służby publicznej, szacunku dla ich praw obywatelskich i prawa w ogóle, powolnego staczania się demokracji w autokrację. A to zbyt niebezpieczna zabawa, żeby na nią pozwalać.

Czytaj także: