Nabór wniosków o rentę wdowią ruszył 1 stycznia i od samego początku Polacy bili frekwencyjne rekordy. Mamy marzec i już 500 tys. osób przesłało dokumenty do ZUS. 90 proc. z nich to kobiety.
– Mam ważny apel. Szanowni panowie, wdowcy, także wam przysługuje to świadczenie. Spróbujcie się zainteresować, udać się do ZUS – zaapelowała w RMF FM ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Renta wdowca. Mężczyźni też mogą się zgłaszać po to świadczenie do ZUS
Możliwe, że nie wszyscy mężczyźni nie wiedzą o tej rencie, bo wszędzie się o niej mówi "renta wdowia". Dlaczego? Z prostego powodu: w Polsce jest o wiele więcej wdów niż wdowców (w 2021 roku w Polsce było ponad 2,2 mln wdów i niecałe 450 tys. wdowców).
Stąd ze świadczenia korzystają głównie kobiety, ale mężczyźni też mogą je otrzymywać, jednak wielu z nich się nie zgłosiło do ZUS (szacunkowo złożyli tylko 50 tys. wniosków, bo tyle wynosi 10 proc. z pół miliona).
Jakie warunki trzeba spełniać? Niestety nie wystarczy samo bycie wdowcem. Jest jeszcze kilka kryteriów, a zasady są niemal te same dla obu płci (chodzi o kryterium wieku). Świadczenie przysługuje wdowom i wdowcom, którzy:
Wnioski o rentę wdowią można składać do 30 czerwca. Dlaczego warto się o to postarać?
Koszty życia po śmierci partnera/partnerki aż tak bardzo nie maleją (np. czynsz dalej jest ten sam), więc jedna, "własna" emerytura niekiedy nie starcza na opłatę wszystkich rachunków.
Do tej poty mogliśmy pobierać tylko jedno świadczenie, np. emeryturę lub rentę rodzinną. Teraz mamy wybór i sami możemy zdecydować, co będzie dla nas bardziej opłacalne.
Zatem renta wdowia de facto nie jest osobnym świadczeniem, ale możliwością łączenia świadczeń na takie dwa sposoby:
"Pod pojęciem renty rodzinnej należy rozumieć również policyjną rentę rodzinną, wojskową rentę rodzinną albo rolniczą rentę rodzinną" – podkreśla rząd na swojej stronie. Co więcej, od 2027 r. 15 proc. własnego świadczenia lub renty rodzinnej wzrośnie do 25 proc., zatem będziemy otrzymywać jeszcze więcej pieniędzy.
Wnioski o rentę wdowca/wdowią można składać osobiście w ZUS, pocztą czy przez internet (przez ePUAP). Więcej informacji znajdziemy na stronie rządu. Jeśli uda nam się teraz złożyć dokumenty (nabór trwa do 30 czerwca), to pierwsze pieniądze z tytułu renty wdowiej będą nam wypłacone już w lipcu. Wtedy tez ZUS rozpocznie przelewać pieniądze na nowych zasadach.
Zobacz także