Nowe przydatne funkcje w mObywatelu. Co się zmieni w 2025 r.?
Nowości w mObywatelu. Co się zmieni w 2025 r.? Fot. www.gov.pl
Reklama.

W lutym w mObywatelu pojawiła się rewolucyjna funkcja: możliwość podpisywania dokumentu bez potrzeby wcześniejszego drukowania czy nawet włączania komputera. Więcej o usłudze "Podpisz dokument" pisałem w oddzielnym artykule. To też będzie rozwinięte jeszcze w tym roku.

Nowości w mObywatelu. Co się zmieni w 2025 r.?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się niedawno "Projekt ustawy o zmianie ustawy o aplikacji mObywatel oraz niektórych innych ustaw".

Zapowiedziane w nim są nowości i modyfikacje, które wpłyną na funkcjonalność aplikacji i sposób jej wykorzystywania przez obywateli. Plany w skrócie wypisał minister Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

"W aplikacji mObywatel m. in. dzięki tej nowelizacji będą dodane: legitymacja nauczyciela, a także usługi mStłuczka, mFirma w zakresie zakładania i zarządzania jednoosobową działalnością gospodarczą. Dodatkowo w aplikacji udostępniony zostanie chatbot - wirtualny asystent, a także możliwość podpisania dokumentów podpisem zaufanym" – czytamy we wpisie na X.

Co znajduje się w samej nowelizacji? Projekt można przeczytać tutaj, a poniżej znajdziecie wypisane w skrócie najważniejsze założenia planowanych na 2025 rok zmian w mObywatelu.

Rozszerzenie katalogu usług

Jednym z kluczowych założeń projektu jest rozszerzenie zakresu usług dostępnych w aplikacji. Użytkownicy będą mogli realizować swoje prawa i obowiązki wynikające z różnych przepisów, a także otrzymywać komunikaty związane z usługami publicznymi świadczonymi na ich rzecz.

Przechowywanie i archiwizacja dokumentów

Nowe regulacje umożliwią bezpieczne przechowywanie dokumentów elektronicznych w systemie mObywatel przez okres niezbędny do realizacji danej usługi. Dzięki temu użytkownicy zyskają możliwość odzyskania utraconych danych w razie potrzeby.

Nowy dokument mObywatel

W przypadku unieważnienia certyfikatu podstawowego, aplikacja pozwoli na wydanie nowego dokumentu mObywatel po ponownym przywróceniu usług. Wprowadzone zmiany usprawnią proces korzystania z dokumentów cyfrowych i zwiększą ich dostępność.

Zmiany w procesie identyfikacji

Zrezygnowano z konieczności potwierdzania tożsamości i obywatelstwa w momencie składania wniosku o wydanie dowodu osobistego poprzez aplikację. Ponadto organy gminy nie będą już odpowiedzialne za weryfikację tych danych.

Nowe uprawnienia dla ministra cyfryzacji

Minister właściwy ds. informatyzacji otrzyma uprawnienia do monitorowania i oceny podmiotów świadczących usługi cyfrowe. W sytuacji wykrycia naruszenia bezpieczeństwa danych, możliwe będzie wstrzymanie świadczenia usług przez podmioty działające niezgodnie z wymaganiami.

Usprawnienie procesu wdrażania usług

Uregulowane zostanie wdrażanie nowych usług w aplikacji mObywatel, opierając się na rejestrach publicznych i systemach teleinformatycznych administrowanych przez podmioty inne niż Minister Cyfryzacji. Umożliwi to lepszą koordynację i integrację usług.

Nowe narzędzia weryfikacji dokumentów

Planowane jest dodanie narzędzia do weryfikacji kryptograficznej dokumentów mobilnych w wersji online, co pozwoli na szybkie i wygodne sprawdzanie autentyczności dokumentów.

AI w mObywatelu

W aplikacji pojawi się wirtualny asystent oparty na sztucznej inteligencji, który wspomoże użytkowników w korzystaniu z usług, nie wykorzystując przy tym danych osobowych.

Zmiany dotyczące mLegitymacji

Wprowadzone zostaną nowe regulacje dotyczące mLegitymacji nauczycielskich i uczniowskich, w tym m.in.:

  • rezygnacja z wydawania mLegitymacji nauczycielskich dla szkół polskich za granicą,
  • umożliwienie wydawania legitymacji służbowych dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prywatnych,
  • wprowadzenie nowych zasad ewidencji wydanych legitymacji,
  • modyfikacja zakresu przechowywanych danych dotyczących legitymacji.
  • Ułatwienia w podpisie elektronicznym

    Użytkownicy aplikacji dostaną możliwość korzystania z różnych rodzajów podpisów elektronicznych, w tym kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu osobistego oraz podpisu zaufanego. Usprawniona zostanie także ich weryfikacja.

    Integracja z SIDUSIS

    Aplikacja mObywatel zostanie zintegrowana z Systemem Informacyjnym o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), co umożliwi użytkownikom przeglądanie danych o dostępnych usługach internetowych.

    Projekt ma być przyjęty w II kwartale (kwiecień-czerwiec) 2025 r., zatem możemy się spodziewać, że nowe funkcjonalności (niekoniecznie wszystkie naraz, ale stopniowo) będą dodawane w aplikacji w drugiej połowie tego roku.