Wiceszef BOR-u z zarzutami

Wrak prezydenckiego Tupolewa w Smoleńsku.
Wrak prezydenckiego Tupolewa w Smoleńsku. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Są zarzuty dla wiceszefa BOR-u odpowiedzialnego za przygotowanie wizyt Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku. Generałowi Pawłowi B. grozi do trzech lat więzienia za niedopełnienie obowiązków podczas wizyt 7 i 10 kwietnia 2010 roku.


Ochrona nie wiedziała jakie są drogi ewakuacji w przypadku zamachu, gdzie może ukryć się snajper. Niewłaściwie nadzorowano pracę Rosjan. BOR nie komentuje tych zarzutów.

Prokuratura zarzuca BOR-owi szereg zaniedbań: brak odpowiedniego rozpoznania terenu lotniska w Smoleńsku, niewystarczająca ochrona podczas przesiadania się Premiera i Prezydenta z samolotu do limuzyny oraz brak kontroli nad pracą rosyjskich służb to główne zarzuty, które śledczy kierują pod adresem BOR-u. Poza tym oficerowie Biura nie wiedzieli jakie są drogi ewakuacji z lotniska oraz gdzie może być snajper. Jak pokazuje przegląd poprzednich wizyt w Smoleńsku tym razem BOR nieskuteczne domagał się wglądu w postępowanie rosyjskich służb.

- Potwierdzam, wezwaliśmy jednego z funkcjonariuszy BOR na przesłuchanie w charakterze podejrzanego - powiedziała Renata Mazur, rzeczniczka prokuratury.

Jako pierwszy zarzuty usłyszy generał brygady Paweł B., który odpowiadał za przygotowanie wizyt 7 i 10 kwietnia 2010 roku. Jak podaje oficjalna strona internetowa Biura Paweł B. służąc od 1991 roku przeszedł wszystkie szczeble kariery, obecnie zajmuje się ochroną najważniejszych osób w państwie i delegacji zagranicznych przebywających w Polsce.

W obronie funkcjonariuszy BOR-u stanął kilka dni temu Jacek Cichocki, szef MSW.
- Obecnie nie ma podstaw do oskarżania Biura Ochrony Rządu - mówił w środę. - Raport Najwyższej Izby Kontroli nie daje podstaw do sformułowania oskarżeń - dodał. Podstawą do oskarżeń stała się ekspertyza, którą otrzymała Prokuratura Warszawa-Praga badająca zabezpieczenie wizyt premiera i prezydenta w Katyniu.


Biuro Ochrony Rządu nie komentuje na razie decyzji prokuratury. Stanowiska możemy się spodziewać w ciągu dnia. W czwartek 9 lutego odbędzie się przesłuchanie generała Pawła B.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska