Londyn: Starcia antyfaszystów ze skrajną prawicą podczas manifestacji po śmierci brytyjskiego żołnierza

W sobotę w Londynie doszło do starć między antyfaszystami a skrajną prawicą.
W sobotę w Londynie doszło do starć między antyfaszystami a skrajną prawicą. Fot. zrzut ekranu z Standard.co.uk
Na ulicach Londynu aktywiści skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej BNP starli się z członkami antyfaszystowskiego ruchu UAF. Do zamieszek doszło pomimo apeli rodziny zamordowanego żołnierza, która prosiła o zachowanie spokoju w obliczu tej tragedii. W wyniku interwencji policji zatrzymano kilkudziesięciu aktywistów UAF.


Kolejne dni po śmierci żołnierza Lee Rigby’ego przynoszą radykalizację społecznych reakcji na tę tragedię. W sobotę w Londynie spotkały się dwie manifestacje – zgromadzeni pod hasłem deportacji z kraju muzułmańskich duchownych nawołujących do nienawiści członkowie prawicowego ruchu BNP i przeciwni ich postulatom działacze ruchu "Zjednoczeni Przeciwko Faszyzmowi" UAF.

Mimo że rodzina zabitego żołnierza Lee Rigby’ego apelowała o zachowanie spokoju w obliczu jego śmierci, między grupami doszło do słownych utarczek, a następnie rękoczynów. Interweniowała policja, która starała się rozdzielić walczących. Wedle "Daily Mail" spośród przeważających liczebnie antyfaszystów zatrzymano aż 58 osób.

"GW" przytacza słowa Steve’a Harta, lidera protestu antyfaszystów.

Steve Hart
UAF za "Gazetą Wyborczą"

Chcemy pokazać, że Wielka Brytania jest zjednoczona, że jest nas wielu, że jesteśmy zjednoczeni przeciwko faszystowskiemu zagrożeniu. Londyn jest miastem wielokulturowym i właśnie w takim chcemy żyć. CZYTAJ WIĘCEJ


W ciągu ostatnich dni na Wyspach miały miejsce liczne incydenty skierowane przeciwko muzułmanom. Odbywały się też manifestacje skrajnie prawicowych ruchów wymierzone przeciwko islamskiej przemocy. Prawicowe organizacje zapowiedziały kolejne protesty także na niedzielę. Początkowo miały odbyć się w Woolwich, dzielnicy, w której doszło do zabójstwa, jednak na taką lokalizację nie wyraziła zgody policja.


Czytaj także:

"Kto zatrzyma islam?". Komentarz Mariusza Maxa Kolonko o zamachu w Londynie przekroczył milion wyświetleń na YouTube

Wojna na ma/eczety

Źródło: Dailymail.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Taki hit, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"