Sieci komórkowe śledzą każdy nasz krok, a informacje sprzedają marketingowcom. Wiedzą, jak zachowamy się za 80 tygodni

Sieci komórkowe śledzą każdy nasz krok, a informacje sprzedają marketingowcom. Wiedzą jak zachowamy się za 80 tygodni.
Sieci komórkowe śledzą każdy nasz krok, a informacje sprzedają marketingowcom. Wiedzą jak zachowamy się za 80 tygodni. Fot. Shutterstock.com
Telefony komórkowe (i to nie tylko te z GPS) są niemal nieskończonym źródłem informacji o naszym zachowaniu. Te informacje są niezwykle cenne dla marketingowców, bo dzięki nim możemy dostawać reklamy dopasowane do tego, w okolicy jakich zakładów fryzjerskich się poruszamy albo do jakich barów zaglądamy. Pomimo, że dane są zanimizowane, już na podstawie czterech informacji można nas zidentyfikować.


Telefony komórkowe są z nami na każdym kroku i ten krok skrzętnie notują. Nie tylko dzięki modułowi GPS, ale też dzięki łączeniu się z kolejnymi masztami nadawczymi. Dzięki tej technologii operator wie o której godzinie, gdzie i z kim jesteśmy. Niektórzy zaczynają z tych danych robić użytek, sprzedając je marketingowcom – opisuje "Gazeta Wyborcza". Ci znając nasze nawyki są w stanie przewidzieć nasze zachowanie nawet na kolejne 80 tygodni i dzięki temu dopasować oferty reklam tak, byśmy dostali to, czego potrzebujemy.

Verizon to niejedyna firma, która sprzedaje już anonimowe dane swoich użytkowników. W jej ślady poszły AT&T czy hiszpańska Telefonica. Polscy operatorzy na razie tego nie robią, choć jak twierdzi Marcin Gruszka, rzecznik Play, firma nie wyklucza, że w przyszłości mogłaby taką sprzedażą się zainteresować, przy zachowaniu absolutnej anonimowości. – Obecnie użytkownicy dobrowolnie udostępniają informacje o swoim położeniu, używając na przykład aplikacji nawigacyjnych – zauważa.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele informacji o sobie przekazuje. Bo chociaż nasze dane nie są podpisane imieniem i nazwiskiem, nie ma żadnej trudności by je poznać. Jak wykazali naukowcy z MIT wystarczy znać cztery lokalizacje, takie jak na przykład miejsce zamieszkania, pracy, ulubiony bar czy miejsce zamieszkania dzieci, by odkryć tożsamość osoby śledzonej przez operatora.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy