Radosław Sikorski: Polska nie popiera budowy izrealskich osiedli na palestyńskich terytoriach

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że Polska nie popiera wszystkiego, co robi Izrael
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że Polska nie popiera wszystkiego, co robi Izrael Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Polska nie popiera i nie musi popierać wszystkiego, co Izrael robi, by zapewnić swe bezpieczeństwo. Nie popieramy budowy izraelskich osiedli na palestyńskich terytoriach. Jednakże całkowicie odrzucamy islamski ekstremizm – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, przemawiając podczas konferencji Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego.


Podczas kilkudniowej wizyty w Waszyngtonie Sikorski wziął udział w dorocznej konferencji Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego. W swoim wystąpieniu minister podkreślił, że Polska uznaje prawo Izraela do istnienia w zabezpieczonych granicach oraz jego prawo do obrony. Wydarzenia II wojny światowej, jak przypomniał Sikorski, jednoznacznie pokazują bowiem, że "nikt nie może oczekiwać od Izraela, by siedział potulnie i czekał aż zostanie zaatakowany".

Szef resortu spraw zagranicznych podziękował amerykańskim Żydom za wspieranie kilkanaście lat temu polskich wysiłków do wejścia w skład NATO i Unii Europejskiej oraz za pomoc w zabiegach zmierzających do włączenia Polski do amerykańskiego programu o ruchu bezwizowym. Sikorski zaznaczył przy tym, że we współczesnej Polsce wspólnoty żydowskie są "bezpieczne, mile widziane i szanowane". Polskie władze, jak powiedział, wspierają inicjatywy upamiętniające żydowski dorobek kulturalny.

– Honorujemy historyczne wspólnoty żydowskie, ale nie tylko za to jak zmarli, ale też za to jak żyli i jak teraz wracają do życia – stwierdził minister.

Czytaj także:


Holocaust pogłębia kryzys w Niemczech. Berlin zobowiązał się do wypłaty kolejnych setek milionów euro ofiarom wojny

źródło: MSZ
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Radziecki sprzęt i brak śpiworów. Żołnierz opisuje, co zobaczył w wojsku: "Nie wiedziałem, że jest aż tak źle"
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"
0 0"Jak po pobiciach". Chirurg z Warszawy opisał, jak "składał" twarz 19-latka – ostrzega przed hulajnogami