Gimnazjaliści i licealiści z całej Polski od następnego roku szkolnego będą mogli uczestniczyć w lekcjach architektury, urbanistyki i prawa. To nowa wersja pomysłu, który świetnie przyjął się w Irlandii.
"Dostaliśmy oficjalną zgodę na adaptację i wdrożenie irlandzkiego programu. Nad własną wersją pracowaliśmy około dwóch lat" – mówi cytowana przez "Gazetę Wyborczą" Małgorzata Gruszka z Krajowej Rady Izby Architektów RP. W zakończonym w czerwcu semestrze w 13 szkołach przeprowadzono pilotażowe lekcje architektury. Wzięło w nich udział ponad 400 osób. Od nowego roku taką możliwość będą mieli uczniowie co najmniej kilkunastu szkół z każdego województwa.
Izba Architektów przygotowała scenariusze lekcji tak, by po odpowiednim przeszkoleniu mogli je prowadzić nauczyciele różnych specjalizacji: historycy, geografowie, chemicy. Szkoły, które chcą uczestniczyć w programie, muszą tylko zgłosić się do Izby i czekać na wyznaczenie terminu szkolenia.
Architekci nie byli pierwsi ze swoim pomysłem. Dzięki zaangażowaniu prawników w liceach i gimnazjach będą także zajęcia z podstaw prawa. "Ludzie znają sądy i prawników z filmów. Ale to, co widzą, często ma bardzo niewiele wspólnego z rzeczywistością" – mówią Marcin Barański i Marek Domański, którzy przez rok uczyli prawa w poznańskim liceum ogólnokształcącym. Póki co pilotaż zorganizowano tylko w Wielkopolsce, ale wkrótce podobne zajęcia mają pojawić się w szkołach innych województw.
Ministerstwo sprawiedliwości dostrzegając potrzebę nauczania podstaw prawa właśnie poszerzyło program nauki wiedzy o społeczeństwie właśnie o zagadnienia związane z tą dziedziną.