Źródlane, mineralne i stołowe, czyli jak kwalifikujemy wody butelkowane i które powinniśmy wybierać
dr n. med. Agnieszka Jarosz
29 lipca 2013, 08:21·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 29 lipca 2013, 08:21
W sklepach dostępnych jest mnóstwo wód butelkowanych. Niektóre dostępne są w całym kraju – inne tylko lokalnie. Co powinniśmy wiedzieć wybierając wody butelkowane, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ich kwalifikację - dzielimy je na wody źródlane, mineralne i stołowe. Warto wiedzieć, że nie każda woda jest odpowiednia dla każdego.
Reklama.
Partnerem akcji "Świadomie o wodzie" jest Żywiec Zdrój
Naturalna woda mineralna to woda podziemna naturalnego pochodzenia, która charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną zawartością składników mineralnych oraz stabilnym składem. Niektóre wody mineralne mogą zawierać w znacznych ilościach substancje mające znaczenie fizjologiczne dla organizmu, takie jak: wapń, magnez, siarczany, wodorowęglany, fluorki, jodki, sód czy chlorki. Naturalne wody mineralne wysoko zmineralizowane nie są odpowiednie do stałego spożycia w większych ilościach.
Woda źródlana to woda podziemna naturalnego pochodzenia o składzie mineralnym i właściwościach wymaganych dla wody przeznaczonej do stałego spożycia. Nie zawiera ona w znacznych ilościach składników, które powinny być limitowane przez niektóre osoby w codziennej diecie, takich jak: chlorki, sód, potas, siarczany, fluorki oraz jodki. Najczęściej jest to woda niskozmineralizowana, odpowiednia do stałego stosowania bez ograniczeń dotyczących wieku i stanu zdrowia. Można ją wykorzystywać zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i przyrządzania innych napojów i potraw.
Woda stołowa to woda źródlana lub nisko zmineralizowana woda mineralna, do których w procesie produkcji dodawana jest woda mineralna wysoko zmineralizowana lub wybrane składniki mineralne po to, by uzyskać skład odpowiedni do określonego sposobu wykorzystania wody. Wody stołowe przeznaczone są głównie dla osób pracujących w uciążliwych warunkach termicznych oraz sportowców.
Wody butelkowane dzielimy według stopnia mineralizacji, czyli ogólnej zawartości składników mineralnych, na wody:
Zarówno w naturze, jak i w sklepach najwięcej jest wód o składzie, który odpowiada potrzebom większości z nas. Dlatego też spośród ogółu wód butelkowanych największą grupę stanowią wody o niskiej i średniej mineralizacji, przy czym około 54 proc. to wody źródlane, około 44 proc. - wody mineralne, zaś wody stołowe to około 2 proc. wszystkich dostępnych wód.
Do butelkowania może być wykorzystana tylko woda podziemna o naturalnym składzie mineralnym, w której nie stwierdzono składników chemicznych, jak również mikroorganizmów, które mogłyby wskazywać na kontakt wody z zanieczyszczeniami. Dzięki tym właściwościom woda wydobywana z głębi ziemi nie musi, a wręcz nie może być uzdatniania w sposób, który mógłby zmienić jej naturalne właściwości (np. chlorowana czy ozonowana).
Poza nazwą handlową na etykiecie każdej wody butelkowanej powinna znaleźć się nazwa rodzajowa wody, informacja na temat składu mineralnego, a także warunków przechowywania. Niewłaściwe przechowywanie wody może wpłynąć negatywnie na jakość wody, o czym również warto pamiętać.
Do picia na co dzień najlepiej wybierać wodę, która najbardziej odpowiada nam pod kątem smaku, aby jej picie służyło nie tylko naszemu zdrowiu, ale też było po prostu przyjemnością.