Nowy szef radomskiej policji inspektor Karol Szwalbe nakazał usunąć krzyże wiszące w Komendzie Miejskiej i innych lokalnych komisariatach – twierdzą jego podwładni w anonimowym liście do komendanta wojewódzkiego i miejscowego biskupa. "Stawia się w jednym szeregu z dowódcami MO i ZOMO z Czerwca 1976" – komentują jedni. "Walczy o świeckość przestrzeni publicznej" – odpowiadają inni.
Karol Szwalbe jest świeżo upieczonym komendantem w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu. Choć stanowisku piastuje dopiero od kilku tygodni, już jest o nim głośno: jak donosi “Echo Dnia”, przeciwko decyzjom Szwalbego zbuntowali się jego podwładni i postanowili napisać anonimowy list skierowany do komendanta wojewódzkiego Cezarego Popławskiego oraz biskupa Henryka Tomasika, ordynariusza diecezji radomskiej. O co poszło?
Komisarz Alicja Śledziona z KWP w Radomiu potwierdziła w rozmowie z naTemat, że do komendy wpłynęło takie pismo. Tymczasem historią szefa radomskiej policji zainteresowały się media.
“Komendant Szwalbe ‘palikotyzuje’ policję w Radomiu. Stawia się w jednym szeregu z dowódcami MO i ZOMO z Czerwca 1976” – czytamy w portalu braci Karnowskich. “Ten komendant chce świeckiej policji. Wyrzuca krzyże.” – tytułuje z kolei swój artykuł sfora.pl. A jak rzekoma decyzja komendanta wygląda w świetle przepisów?
Krzyż – sprawa uznaniowa
– Konkretnych przepisów, ani nawet wytycznych dotyczących wieszania krzyży w jednostkach policji nie ma – mówi Alicja Śledziona z radomskiej Komendy Wojewódzkiej. Tłumaczy, że ich obecność na komisariatach jest kwestią zwyczajową, wynikającą z tradycji. Rzeczniczka podkreśla jednak, że nie wie, jak powszechne są krzyże w innych komisariatach. Dodaje, że to sprawa uznaniowa: oznacza to, że inspektor Szwalbe swoim postępowaniem nie złamał żadnych przepisów.
Czy jednak policjant miał prawo namawiać podwładnych, by nie uczestniczyli w pielgrzymce do Częstochowy, jak sugerują anonimowi autorzy listu?
– Policjanci biorą udział w pielgrzymce w swoim czasie wolnym. Komendant nie może im sugerować, co mają wówczas robić – ocenia Śledziona. Podkreśla jednocześnie, że wszelkie doniesienia zawarte w anonimowym piśmie zostaną dokładnie sprawdzone.
A jak jest w innych służbach?
Sprawa radomskiej policji wpisuje się w szerszy kontekst dyskusji o obecności religii w sferze publicznej, m.in. w wojsku, urzędach, straży pożarnej, szpitalach. W artykule “Kapelani szpitalni, a nasza konstytucja i demokracja” pisał o tym nasz bloger, Jacek Tabisz. O obecność religijnej symboliki w Straży Pożarnej zapytaliśmy jej rzecznika, Pawła Frątczaka.
Jego zdaniem trudno porównywać policję i strażaków, bowiem Straż Pożarna od swojego zarania bardzo mocno osadzona była w religijnej tradycji, co do dziś przejawia się m.in. w obecności na strażackich sztandarach postaci św. Floriana. – Nawet w czasach PRL ta symbolika była żywa w ochotniczych jednostkach – przekonuje Frątczak dodając, że coroczne strażackie święto zawsze ma religijną oprawę. – Nie słyszałem nigdy o sporach podobnych do tego, co w ostatnich dniach dzieje się w radomskiej policji – mówi rzecznik.
Palikotyzacja czy obrona świeckości państwa?
Do niedawnych wydarzeń w Radomiu odnieśli się także politycy. Senator PiS Wojciech Skurkiewicz na swoim blogu pisał:
Skurkiewicz zapowiedział też, że od ministra spraw wewnętrznych będzie domagał się w tej sprawie wyjaśnień, bowiem jego zdaniem komendant mógł złamać prawo, ograniczając swobody religijne podwładnych. Diametralnie innego zdania jest wybrany w radomskim okręgu wyborczym poseł Armand Ryfiński z Ruchu Palikota.
– Komendant Szwalbe postąpił słusznie nakazując zdjęcie krzyży. W przestrzeni publicznej poza specjalnie wyznaczonymi do tego celu miejscami nie powinno być symboli religijnych. Nagonka na komendanta jest czymś skandalicznym – ocenił poseł. Dodał też, że jest oburzony listem podwładnych Szwalbego: – Kierując to pismo do biskupa pokazują, że nie uznają nad sobą zwierzchnictwa swoich przełożonych – mówił.
Media informują, że inspektor Karol Szwalbe jest obecnie na urlopie. Komisarz Alicja Śledziona zapewnia jednak, że sprawa będzie możliwie szybko zbadana przez komendę wojewódzką. Jeszcze w czwartek inspektor Szwalbe ma przedstawić swoje oficjalne stanowisko odnośnie kierowanych przeciw niemu zarzutów.
Autorzy zarzucają nowemu komendantowi, że jest człowiekiem "grubiańskim, nieprzyjemnym i nie wierzącym w Boga”. Według nich, Karol Szwalbe nakazał w budynku komendy i w podległych komisariatach usunąć krzyże z ścian, namawiał także policjantów, by nie szli na pielgrzymkę na Jasną Górę. "I co my mamy teraz działać, czy uczestniczyć w pielgrzymce i podpaść panu Szwalbe, czy odpuścić sobie, aby nie być napiętnowanym przez niego?” – pytają autorzy. CZYTAJ WIĘCEJ
Wojciech Skurkiewicz
senator PiS
Z wielkim niepokojem przyjąłem informacje dotyczące tego co dzieje się w radomskiej Policji. Szkoda, że nowy komendant zamiast łapać przestępców i poprawiać statystyki, swoje urzędowanie rozpoczął od zdejmowania Krzyży. Mam nadzieję, że palikotyzacja radomskiej Policji to tylko incydent a nie panujący trend w tej służbie. CZYTAJ WIĘCEJ