Polscy biskupi najwyraźniej coraz poważniej podchodzą do problemu pedofilii. W Krakowie rozpoczął się właśnie specjalny kurs, którego uczestnicy, głównie duchowni, nauczą się, jak rozpoznawać sygnały świadczące o wykorzystywaniu dzieci oraz jak efektywnie informować młodych ludzi o zagrożeniach. – To właśnie prewencja ma się przyczynić do promocji ochrony dzieci i młodzieży przed różnymi formami przemocy i wykorzystania, jakie mogą się pojawić w środowisku kościelnym, ale też i poza nim – powiedział "Rzeczpospolitej" bp Wojciech Polak.
"Rzeczpospolita" ustaliła, że w kursie, który przygotowali eksperci z Centrum Ochrony Dzieci Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie oraz kliniki z niemieckiego Ulm, uczestniczy 40 osób. Są to przede wszystkim księża diecezjalni i zakonni oraz zakonnice, ale wśród kursantów znajdują się także wysłane przez biskupów bądź przełożonych zakonnych osoby świeckie, np. prawnicy i psychologowie.
Kurs jest przedsięwzięciem międzynarodowym, w Europie trwa także we Włoszech i w Niemczech. Zajęcia wykorzystują platformę e-learningową i są prowadzone po angielsku oraz po włosku. Podczas lekcji przedstawiane są zagadnienia związane z psychologią, teologią, zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych oraz prawem kanonicznym. Osoby, które zaliczą wszystkie egzaminy, otrzymają certyfikat Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Akademii „Ignatianum".
Ojciec Adam Żak, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży, podkreślił, że kurs ma charakter pilotażowy i prawdopodobnie będzie wymagał dostosowania do polskich warunków. Duchowny ma również nadzieję, że uda się stworzyć sytuację, w której każda diecezja będzie dysponowała skutecznym programem prewencyjnym.
– Chciałbym doprowadzić do takiej sytuacji, by w każdej diecezji i prowincji zakonnej był ekspert ds. walki z nadużyciami seksualnymi oraz by każda jednostka miała swój program prewencyjny. (…). Na to potrzeba czasu, ale wiem, że jest to możliwe. Zwłaszcza że spotykam się z pozytywnymi reakcjami biskupów – powiedział o. Żak.