Kultowe seriale HBO, które powstały na podstawie książek

Seriale do kultowych seriali HBO powstały na podstawie książek.
Seriale do kultowych seriali HBO powstały na podstawie książek. źródło: HBO
HBO już nie raz udowodniło, że powieści – i te fantasy, i te oparte na faktach – mogą być fantastyczną inspiracją i podstawą genialnego scenariusza. Twórcy seriali bazując na kultowych książkach stworzyli jedne z najlepszych produkcji. Przypominamy kilka z nich.


Partnerem sekcji jest HBO

"Gra o tron"


''Gra o tron'' (''Game of Thrones'') to najbardziej popularny serial HBO w Polsce. Niebywały sukces osiągnął zresztą na całym świecie. Niewątpliwie przyczynił się do tego scenariusz Davida Benioffa i D. B. Weissa oparty na fantastycznej sadze "Pieśń Lodu i Ognia" autorstwa amerykańskiego pisarza George'a R. R. Martina. Produkcja powstała z niezwykłym rozmachem - fascynuje wizja średniowiecza, wciągają wątki fantasy, nie brakuje efektownych scen walki i wątków erotycznych.


Premiera 1 sezonu miała miejsce w kwietniu 2011 roku. W Polsce wyemitowano już sezon 3, a wyczekiwany na całym świecie sezon 4 ma mieć swoją premierę na wiosnę 2014 roku.


"Zakazane imperium"


To również serial z najwyższej półki. Scenariusz na podstawie książki Nelsona Johnsona ''Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City'' napisał Terence Winter. Akcja toczy się w USA, głównie w Atlantic City po pierwszej wojnie światowej w okresie prohibicji. Lata 20. to czas nie tylko prosperity, ale i rozwoju przestępczości zorganizowanej, mafii rodzinnych, przemytu alkoholu, korupcji władzy i przemocy – to wszystko w serialu pokazane jest bardzo autentycznie.

Swoją popularność ''Zakazane imperium" zawdzięcza również niezwykłej roli Steve'a Buscemiego. Od 2010 roku nakręcono 4 sezony. Produkcja ma na swoim koncie kilka nagród m.in. Złote Globy za najlepszy serial dramatyczny. W Polsce właśnie wydano powieść (wyd. Muza), którą zainspirowany był serial."Czysta krew"


''Czystą krew'' w oryginale ''True Blood'' nakręcono na podstawie powieści Charlaine Harris – ''The Southern Vampire Mysteries''. To historia mieszkańców Bon Temps – miasteczka na południu USA, w stanie Luizjana – którzy żyją tam wspólnie z wampirami, wróżkami i wilkołakami. Serial, którego HBO jest producentem, miał premierę we wrześniu 2008 i szybko zdobył uznanie krytyków oraz widowni. W Polsce można oglądać sezon 6, a już powstaje kolejny, co w prosty sposób dowodzi popularności produkcji.


''Kompania braci''


To genialny 10-odcinkowy miniserial Stevena Spielberga i Toma Hanksa. Inspiracją do jego stworzenia stała się tak samo zatytułowana książka Stephena Ambrose'a. Niezwykle realistyczny i szokujący obraz II wojny światowej powstał po sukcesie ''Szeregowca Ryana''. ''Kompania braci'' opowiada losy żołnierzy Kompanii E, która wchodziła w skład 101 Dywizji Powietrznodesantowej armii USA.


W Stanach Zjednoczonych serial miał premierę w 2001 roku. To produkcja co prawda już zakończona, ale być może jeszcze kiedyś wróci na antenę. Teraz można go oglądać w ramach HBO GO – internetowego serwisu wideo na żądanie.

''Strike Back''


Scenariusz serialu "Strike Back" w Polsce znany jako "Kontra" zainspirowała powieść byłego brytyjskiego komandosa - Chrisa Ryana, który należał do elitarnego regimentu SAS (Special Air Service). To wciągająca i prawdziwa historia działalności tajnej jednostki SAS tzw. Sekcji 20, która przeprowadziła wiele misji w miejscach, gdzie zagrożone było bezpieczeństwo międzynarodowe.

Główny bohater John Porter trafił do Sekcji 20, kiedy po nieudanej akcji w Iraku został zwolniony z wojska. Od 2010 roku powstały cztery sezony ''Strike Back''. Producentem serialu jest Cinemax, ale serial można oglądać w serwisie HBO GO. Teraz można oglądać trzeci sezon.Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Radziecki sprzęt i brak śpiworów. Żołnierz opisuje, co zobaczył w wojsku: "Nie wiedziałem, że jest aż tak źle"
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"