Puste kalorie, a nawet cichy, biały zabójca – tak często bywa określany cukier. Inne, mrożące określenia, to chociażby trzeci, najgroźniejszy narkotyk naszych czasów. I dużo w tym prawdy. Cukier osładza nam smak, ale też robi wiele złego. Jak wyeliminować go z diety?
O tym, jak szkodliwe dla naszego zdrowia są papierosy, często dowiadujemy się z licznych kampanii reklamowych pokazujących między innymi płuca palacza. Niestety wciąż mało, albo w ogóle, jest spotów mówiących o szkodliwości cukrów. A ten powoduje znaczną nadwagę, sprzyja powstawaniu kamieni żółciowych, zabiera z organizmu miedź i chrom, obniża poziom cholesterolu, sprzyja powstawaniu nowotworów, zwiększa odkładanie się tłuszczu, osłabia system odpornościowy, a nawet wpływa na poziom nastroju.
6 kroków na „do widzenia” z cukrem
1. Nie zastępuj cukru słodzikiem – co prawda nie udowodniono, że słodziki są tak samo groźne jak cukier, ale nie warto wybierać „mniejszego zła” zrywając ze złym przyzwyczajeniem. Do tej pory udokumentowano jedynie dwa przypadki niekontrolowanego stosowania słodziku (sorbitolu). Objawem była biegunka i utrata masy ciała nawet o 20 proc., jednak był to skutek odwracalny.
2. Powiedz „nie” dla produktów odtłuszczonych – najczęściej produkty te, aby utrzymać smak i konsystencję, zachęcają do kupna kosztem swojego "odtłuszczenia", posiadają w nadmiarze inne substancje, np. cukry. Spożywanie na przykład odtłuszczonego mleka powoduje natomiast, że nie korzystamy z jego dobrodziejstw - zawarta w mleku witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, a skoro ich nie ma - składnik przepada.
3. Dbaj o odpowiednią ilość snu - naukowcy z Children's Hospital w Filadelfii przeprowadzili badania z udziałem 62 nastolatków z nadwagą. Okazało się, że sen trwający od 7,5 do 8,5 godziny chroni pacjentów przed rozwojem cukrzycy typu 2. Natomiast za mało lub za dużo snu może powodować podwyższenie poziomu cukru we krwi.
Odstaw przekąski, taki jak słodycze – na początek na przykład do 2 - 3 tygodniowo. Kupując produkty spożywcze, zwracaj uwagę czy nie zawierają cukru. Często jest ukryty nawet w wędlinach.
4. Żuj gumę – badania dowiodły, że osoby, które żują gumę mają mniejszą ochotę na słodycze, które stanowią bombę kaloryczną w postaci dużej ilości cukru. Co prawda guma również posiada substancje słodzące, ale taki pomysł może stanowić ciekawą taktykę w walce z porzuceniem cukru.
5. Używaj cukrów naturalnych – do takich produktów można zaliczyć na przykład miód, czy syrop klonowy. W sklepach ze zdrową żywnością można kupić słodycze wyprodukowane pryz użyciu naturalnych cukrów.
6. Odstaw słodkie napoje - zamiast nich pij czystą wodą mineralną, ewentualnie z dodatkiem soku z cytryny, pomarańczy bądź przypraw takich jak cynamon i mięta. Zaopatrz się w rozmaite herbaty ziołowe i zmieniaj je co jakiś czas.
Porzucenie cukry może okazać się trudną decyzją, na początku kosztowną i bolesną, ale za efekty Twój organizm szybko Ci podziękuję. Dlatego warto walczyć, a przyzwyczajenie do życia bez cukru pojawi się szybciej niż myślisz.