Polacy powinni zarabiać więcej? Płace naszych sąsiadów rosną dużo szybciej

Polacy powinni zarabiać więcej [url]http://shutr.bz/1ggZF6G]pieniędzy[/url] - twierdzi Joanna Solska
Polacy powinni zarabiać więcej [url]http://shutr.bz/1ggZF6G]pieniędzy[/url] - twierdzi Joanna Solska Fot. shutterstock.com
"Postulat, żebyśmy zarabiali więcej, brzmi miło, ale mocno pachnie populizmem" – pisze o zarobkach Polaków dziennikarka ekonomiczna Joanna Solska. Dalej jednak przekonuje, że za tym, byśmy zarabiali więcej, są ekonomiczne argumenty. - Od kilku lat nasze zarobki wcale nie doganiają zarobków w innych krajach UE – podkreśla Solska.


Solska w swoim tekście w "Gazecie Prawnej" przypomina, że chociaż społecznie kwestia podnoszenia płac jest istotna, to mówienie o zarobkach w ten sposób nie zawiera w sobie ekonomicznym argumentów. Zaraz jednak przywołuje dane, które każą zastanowić się nad tym, czy aby pracodawcy nie zachowują zysków dla siebie, zamiast płacić pracownikom.
Joanna Solska
Dziennikarka ekonomiczna "Polityki"

Otóż w 2012 r. udział wynagrodzeń w produkcie krajowym brutto Polski wynosił zaledwie 46 proc. Dziesięć lat wcześniej był aż o 16 pkt proc. wyższy. Kiedy był bardziej właściwy? Nie wiadomo. Bowiem specjaliści od płac twierdzą, że nie ma takiego wskaźnika udziału płac w PKB, który byłby optymalny, ale można się porównywać do innych. A więc średnia unijna jest wyższa od polskiej, udział wynagrodzeń w PKB Wspólnoty wynosi 58 proc. Niższy niż u nas jest tylko na Łotwie, Słowacji i Litwie. CZYTAJ WIĘCEJ


Jak wyjaśnia dziennikarka w swoim tekście, wskaźnik ten świadczy o bardzo ważnej rzeczy – mianowicie, w Polsce pracodawcy zbierają więcej owoców z pracy firmy, niż na Zachodzie. W trakcie transformacji działo się tak ze względu na konieczność nadrobienia dystansu do Zachodu, firmy musiały inwestować, by się rozwijać.
Joanna Solska
Dziennikarka ekonomiczna "Polityki"

Ale od kilku lat poziom inwestycji jest niepokojąco niski. Co więc się dzieje z tymi pieniędzmi? Wygląda na to, że zarabiamy mniej niekoniecznie dlatego, że właściciele firm inwestują w ich przyszły rozwój, może po prostu we własną konsumpcję. Albo też trzymają firmowe zyski na lokatach. Taka opcja nie musi nam się podobać, a podział efektów naszej pracy może wydawać się niesprawiedliwy.


Solska dalej przywołuje dane Eurostatu, z których wynika, że od 2008 roku nominalne (czyli "liczbowe") płace rosną w krajach Unii szybciej, niż w Polsce. Tam bowiem koszt godziny pracy rośnie o 2 punkty procentowe rocznie, w Polsce zaś - o 1,4 punkta procentowego. Dziennikarka tłumaczy, że wynika z tych badań jedno: zarobki Polaków nie tylko nie doganiają tych zachodnich, ale dystans się wręcz powiększa. Solska zaznacza, że różnica w wydajności pracy nie tłumaczy tej rozbieżności – bo gdyby brać pod uwagę ten wskaźnik, to i tak powinniśmy zarabiać nieco ponad połowę tego, co przeciętny Niemiec – a o tym "nawet marzyć nie możemy".

Solska w swojej konkluzji podkreśla, że "naprawdę trudno oprzeć się wrażeniu, że jesteśmy warci nieco więcej, niż nam płacą". I dodaje, że PwC w jednej z ostatnich prognoz przewidział, że te różnice między Polską i Zachodem będą się zmniejszać – ale dziennikarka przypomina, że "na razie twardych danych uzasadniających ten optymizm brakuje".

Źródło: Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka