11 powodów, dla których warto pić kawę codziennie. Nawet 4 filiżanki na dobę

Picie kawy jest dobre dla naszego mózgu, skóry i wątroby.
Picie kawy jest dobre dla naszego mózgu, skóry i wątroby. Fot. llaszlo / Shutterstock.com
Picie kawy jest dobre dla mózgu, skóry i wątroby - tak wynika z wielu badań naukowców przeprowadzanych na całym świecie. To zdumiewające, jak wiele dobrego może zrobić dla nas codzienna filiżanka tego ciemnego napoju.


Kawa zawiera wiele przeciwutleniaczy
Z badań przeprowadzonych w 2005 roku wynika, że kawa zawiera o wiele więcej przeciwutleniaczy, czyli związków chemicznych, które hamują procesy starzenia się komórek. Wprawdzie owoce i warzywa również zawierają ich wiele, ale jak pokazują badania, ludzkie ciało pochłania więcej tych związków z kawy.


Zapach kawy zmniejsza stres
Naukowcy z Seulu przeprowadzili badania na szczurach. Nie pozwolili im spać, przez co zwierzęta stały się bardziej zestresowane. Część szczurów podczas badania mogła wąchać kawę. Okazało się, że w mózgach tej grupy zwierząt zaszły pozytywne zmiany.


Kawa może zmniejszyć objawy choroby Parkinsona
Magazyn Science Daily napisał w 2012 roku o badaniach doktora Ronalda Postumy, które wykazały, że ludzie, którzy mają kontakt z kofeiną, są mniej narażeni na rozwój choroby Parkinsona. Były to jednak jedne z pierwszych badań nad nad związkiem pomiędzy kofeiną i rozwojem Parkinsona i nie zostały jeszcze zweryfikowane przez nikogo.


Kawa jest dobra dla wątroby (zwłaszcza gdy pijesz alkohol)
Badanie, które obejmowały 125 tys osób i które trwały ponad 22 lata dowiodły, że ludzie pijący jedną filiżankę kawy dziennie są o 20 proc. mniej narażenia na marskość wątroby niż ci, który kawy nie piją.

Kawa chroni przed depresją
Inne badania wykazały, że osoby, które piją cztery lub więcej kaw dziennie są o 10 proc. mniej narażone na depresje. I to nie dlatego, że w kawie występuje kofeina. Cola też zawiera kofeinę, ale naukowcy nie znaleźli związku pomiędzy piciem gazowanego napoju, a rzadszym występowaniem depresji. Naukowcy sądzą, że to właśnie dzięki przeciwutleniaczom kawa sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi.

Poziom spożycia kawy związany z poziomem samobójstw
Naukowcy z Harvard School of Public Health ustalili, że picie od dwóch do czterech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko samobójstwa o około 50 proc. Naukowcom wydaje się, że to dlatego, iż kawa pomaga w produkcji hormonów szczęścia: dopaminy, serotoniny i noradrenaliny.

Kawa może zmniejszyć ryzyko pojawienia się raka skóry u kobiet
Naukowcy z Harvardu przebadali przez 20 lat ponad 112 tys. kobiet i mężczyzn. Po przeanalizowaniu danych okazało się, że u kobiet, które piły przy lub więcej filiżanek kawy dziennie rzadziej niż u niepijących pojawiał się rak skóry.

Kawa działa jak doping dla sportowców
Jak informuje New York Times, naukowcy i sportowcy od lat wiedzą, że filiżanka kawy wpływa na uzyskiwanie lepszych wyników - zwłaszcza w takich dziedzinach jak biegi czy kolarstwo. Kofeina zwiększa ilość kwasów tłuszczowych w krwiobiegu, które stają się paliwem dla mięśni.

Kawa może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego
Według badań American Chemical Society, kawa obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego. Według naukowców picie czterech filiżanek kawy dziennie obniża ryzyko rozwoju tej choroby o 50 proc. Z każdą następną filiżanką to ryzyko obniża się o 7 procent.

Picie kawy konserwuje mózg
Naukowcy z Florydy ustalili, że u ludzi po 65. roku życie, którzy mieli większe niż inny stężenia kofeiny we krwi, później pojawiała się choroba Alzheimera. Te osoby zachowywały sprawność umysłową o 2-4 lata dłużej.

Picie kawy uczyni Cię inteligentniejszym
Kawa sprawia, że zmęczony mózg pracuje lepiej. Wypicie filiżanki tego napoju przyspiesza czas reakcji, poprawia logiczne myślenie i zdolność koncentracji.Źródło: huffingtonpost.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...