
Reklama.
"Chcemy zbadać długotrwały wpływ palenia marihuany w różnych dziedzinach życia, na badaczy zaznajomionych z tym narkotykiem, na przykład jak wpływa jego używanie na kierowców" – mówi cytowany przez portal mmpoznan.pl Jędrzej Sadowski, koordynator projektu poznańskiego BioInfoBanku. Rekrutacja uruchomiona zostanie wkrótce, a wszelkie informacje będą dostępne na stronie internetowej placówki i na jej facebookowym profilu.
Skąd organizatorzy wezmą marihuanę? Sadowski zapewnia, że sami mogą wyhodować konopie dla 10 tys. osób, ale preferują "model belgisjki, według którego w ramach eksperymentu hodowlą konopi będą zajmować się lokalne stowarzyszenia". Ochotników zniechęcić może jednak fakt, że być może w kolejnych etapach eksperymentu będą musieli płacić za trawkę.
BioInfoBank chce m.in. zweryfikować twierdzenia o leczniczym działaniu marihuany. Jak pisaliśmy ostatnio w naTemat, naukowcy z Roskamp Institute na FLorydzie doszli do wniosku, że marihuana może zatrzymywać chorobę Alzheimera.
Dla tej choroby kluczowym czynnikiem, przyczyniającym się do jej rozwoju, są tzw. blaszki beta-amyloidowe. To białko, które gromadzi się w mózgu i jego obecność przyczynia się do postępowania choroby. To właśnie z blaszkami naukowcy wiążą uszkodzenia tkanki mózgowej. Badania wykonane przez Roskamp pokazują, że marihuana może obniżać liczbę blaszek w mózgu. CZYTAJ WIĘCEJ
Źródło: mmpoznan.pl