Orlen z zyskiem. Grupa zarobiła 650 mln zł

Grupa zarobiła ponad 650 mln zł.
Grupa zarobiła ponad 650 mln zł. Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta
Grupa PKN Orlen w komunikacie prasowym poinformowała o wynikach finansowych spółki. Zysk netto za III kwartał 2013 r., po uwzględnieniu obciążeń podatkowych, wyniósł dokładnie 652 mln zł, a zysk operacyjny powiększony o amortyzację wyniósł za ten okres 796 mln zł – czytamy w komunikacie.


To wynik zgodny z oczekiwaniami analityków. – Pomimo niezwykle trudnej sytuacji makroekonomicznej PKN ORLEN wypracowuje stabilne wyniki finansowe. Równocześnie konsekwentnie realizujemy założenia strategii na lata 2013-2017 inwestując w aktywa energetyczne i poszukiwanie złóż gazu i ropy. Za najważniejsze wydarzenia tego kwartału należy uznać rozpoczęcie procesu akwizycji w Kanadzie, wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy po raz pierwszy od 2007 roku oraz obniżenie zadłużenia poniżej 5 mld zł, czyli do poziomu notowanego ostatnio w 2005 roku – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Utrzymanie dobrej sytuacji finansowej

Priorytetem polskiego giganta jest utrzymanie dobrej sytuacji finansowej. - Nasza konsekwencja w dążeniach do utrzymania stabilnych wyników, a także racjonalne podejście w planowaniu wydatków inwestycyjnych zostały docenione przez agencję Fitch Ratings, która w minionym kwartale, po czterech latach przywróciła rating inwestycyjny PKN ORLEN na poziomie BBB- z perspektywą stabilną – powiedział Sławomir Jędrzejczyk, Wiceprezes Zarządu PKN ORLEN ds. Finansowych.

Grupa ciągle szuka nowych złóż. Obecnie prowadzone są intensywne prace poszukiwawcze ropy i gazu ze źródeł niekonwencjonalnych oraz konwencjonalnych w Polsce. Dowodem tego są chociażby pierwsze odwierty w ramach projektu Lublin Shale, czy akwizycja nowych danych sejsmicznych 2D w ramach projektów Mid-Poland Unconventionals i Hrubieszów Shale.



W ramach projektu Lublin Shale w III kwartale 2013 r. wykonano 1 odwiert pionowy na koncesji Wierzbica oraz zakończono prace rozpoczęte w poprzednim kwartale na koncesji Lubartów.

Poza działalnością w Polsce, PKN Orlen ma około 500 stacji benzynowych w Niemczech, 330 stacji w Czechach i 30 stacji na Litwie.



Źródło: Orlen.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwano. Wyjaśniamy, komu to jest na rękę
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy