Nagi książe William w wannie z księżną Kate. Zdjęcia Alison Jackson robią furorę w Wielkiej Brytanii

Nagi David Beckham z hot-dogiem między nogami, książę William z księżną Kate kąpiący się w wannie ze swoim synkiem, królowa Elżbieta robiąca zdjęcia telefonem – brzmi niesamowicie, prawda? Te wszystkie sytuacja uwieczniła na zdjęciach Alison Jackson, brytyjska artystka, która słynie z fotografowania... sobowtórów znanych ludzi.


Na zdjęciach Jackson pojawili się m.in. fałszywi członkowie rodziny królewskiej i celebryci w nietypowych pozach i sytuacjach. Wszystkie zdjęcia zamieszczone są na blogu alisonjackson.com i opatrzone krótkim komentarzem.


W swoich pracach nie oszczędza nikogo. Na zdjęciach pojawiła się Osama bin Laden czytający “Financial Times”, Madonna z żelazkiem, Mick Jagger poruszający się z pomocą balkoniku dla starszych osób czy Michael Douglas odkurzający dywan.

Alison Jackson stała się znana, kiedy po śmierci księżnej Diany zrobiła fotografię z jej sobowtórem. Chodzi o czarno-białe zdjęcie, na którym modele podobni do Diany i jej kochanka Dodiego Al Fayeda pozują z dzieckiem na rękach. Ciemny kolor włosów bobasa sugeruje, że jest on dzieckiem księżnej i miliardera z Egiptu.


Jackson postanowiła dalej fotografować ludzi podobnych do celebrytów. Ustawiając swoich modeli w różnych nietypowych sytuacjach, chciała szokować i zaskakiwać.

Głośną stała się seria zdjęć ukazująca ówczesnego prezydenta USA Georga W. Busha i premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira. Zdjęcia, które wykonała Jackson miały być komentarzem do wspólnych działań obu polityków na arenie międzynarodowej. USA wraz z Wielką Brytanią prowadziły wtedy wojnę z Irakiem, oba kraje były też zaangażowane w działania w Afganistanie.


Na jednym ze zdjęć premier Wielkiej Brytanii klęczy na ziemi, a prezydent USA używa jego ramion i pleców jako schodów przy dosiadaniu konia. Na innej fotografii prezydent USA mierzy z dubeltówki do zdjęcia Hillary Clinton, przeciwniczki politycznej z partii demokratycznej, która została sekretarzem stanu USA po wyborze Baracka Obamy na fotel prezydenta tego kraju.

Artystka swoimi pracami stara się komentować prawdziwe wydarzenia. Kiedy gazety poinformowały, że książą William i księżna Kate zamiast oficjalnych fotografii z nowonarodzonym dzieckiem udostępnią prasie zdjęcia prywatne, Jackson przygotowała sesję, w której wystąpiły osoby podobne do księcia, księżnej i królowej w bardzo prywatnych sytuacjach.

Najnowsze zdjęcia Alison Jackson wzbudziły bardzo duże zainteresowanie na Wyspach Brytyjskich. Na fotografiach pojawiła się para książęca ze swoim czteromiesięcznym dzieckiem oraz królowa Elżbieta II.

Seria zdjęć przedstawia księcia Williama i księżną Kate podczas kąpieli ze swoim dzieckiem. Możemy też oglądać parę podczas przewijania bobasa, a także samego księcia Williama, który karmi dziecko sztuczną piersią. Na fotografiach pojawia się także królowa, która robi parze i jej dziecku zdjęcie telefonem komórkowym.

Modele pojawiający się na zdjęciach Jackson są tak bardzo podobni do osób, które grają, że na okładce wydanego w 200 roku albumu z jej fotografiami, pojawiła się informacja: To, co zobaczysz w tej książce, nie jest prawdziwe.