Rewolucja w Turcji. Cztery deputowane przybyły do parlamentu ubrane w chusty

W Turcji zniesiono zakaz noszenia chust w państwowych instytucjach (na zdjęciu muzułmanki z Tuszyna w Polsce)
W Turcji zniesiono zakaz noszenia chust w państwowych instytucjach (na zdjęciu muzułmanki z Tuszyna w Polsce) Fot: Marcin Wojciechowski/Agencja Gazeta
Po raz pierwszy od 14 lat parlamentarzystki przybyły do tureckiego zgromadzenia narodowego w Ankarze ubrane w chusty. Cztery parlamentarzystki, które zakryły swoje głowy są członkiniami rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Stało się to możliwe po tym, jak proislamski rząd zdjął obowiązujący w Turcji zakaz noszenia przez kobiet chust w państwowych instytucjach.


– Już nigdy więcej nie zdejmę z siebie chusty – powiedziała tureckiej gazecie „Milliyet” Gonul Bekin Sahkulebey, jedna z czterech parlamentarzystek, które założyły tradycyjne nakrycie głowy. Dodała, że ma nadzieję, że każdy uszanuje jej decyzję. Natomiast koledzy z rządzącej AKP zebrali się wokół czterech parlamentarzystek, by okazać swoje wsparcie i zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia.

Przeciwko zniesieniu zakazu jest opozycja. Republikańska Partia Ludowa (CHP) oskarżyła rząd o podważenie tradycyjnego modelu państwa. Czyli widoczny podział pomiędzy władzą świecką a religią. CHP dodała, że ich zdaniem zniesienie zakazu noszenia chust jest także zagrywką przed zbliżającymi się w marcu wyborami samorządowymi.

Ostatni raz Turczynka nosiła chustę w parlamencie w 1999 roku. Pojawiła się w niej na zaprzysiężeniu posłanka Merve Kavakci. Wówczas wygwizdano ją i wyrzucono z budynku zgromadzenia narodowego. Teraz, choć zniesiono zakaz noszenia chust w urzędach państwowych, to nadal obowiązuje on dla sędziów, prokuratorów, policjantów i przedstawicieli sił zbrojnych.


Nowe prawo jest częścią reform, które w ubiegłym miesiącu wprowadził premier Turcji Reccep Tayyip Erdogan. Wśród zmian jakie wprowadzono wymienia się nowe prawa Kurdów, którzy od dawna żyją w konflikcie z rządem w Ankarze.


źródło: BBC
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta