Watykan pyta wiernych o antykoncepcję i rozwody. Terlikowski: To jeden z gorszych pomysłów, na jakie można było wpaść

Tomasz Terlikowski ostro skrytykował pomysł Watykanu, by pytać wiernych o zdanie w sprawach rodziny, rozwodów, antykoncepcji i związków jednopłciowych.
Tomasz Terlikowski ostro skrytykował pomysł Watykanu, by pytać wiernych o zdanie w sprawach rodziny, rozwodów, antykoncepcji i związków jednopłciowych. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Przygotowując się do przyszłorocznego synodu Watykan opracował dla wiernych na całym świecie ankietę dotyczącą ich opinii w sprawach rozwodów, antykoncepcji i związków jednopłciowych. Pomysł ten wzbudził jednak kontrowersje: – Takie akcje powodują ogromne zamieszanie wśród wiernych, osłabiają w nich przywiązanie do Prawdy, a także budują wrażenie, że mogą sobie odpuścić, bo przecież Kościół już sam im odpuścił – ocenia pomysł Tomasz Terlikowski.


Już w październiku 2014 roku ma się odbyć poświęcony rodzinie synod, na którym papież Franciszek i biskupi z całego świata rozmawiać będą m.in. na temat tego, czy rozwodnicy będący w nowych związkach mogą przystępować do komunii. “Gazeta Wyborcza” informuje, że w związku z tym wydarzeniem sekretarz synodu abp Lorenzo Baldisseri przygotował kwestionariusz, który ma pomóc Watykanowi poznać opinię wiernych na zagadnienia poruszane w trakcie synodu. Swoiste “konsultacje” mają być przeprowadzone na całym świecie.


"Gazeta Wyborcza"

W kwestionariuszu, który zaproponował sekretarz synodu abp Lorenzo Baldisseri, nie ma oczywiście pytań w rodzaju "czy jesteś za obaleniem obecnego nauczania Kościoła" np. w sprawie antykoncepcji. Mimo to zakres tego "badania katolickiej opinii publicznej" jest niebywały. Od pytań, jak we współczesnym świecie jest rozumiane katolickie nauczanie o wartości rodziny, po sondowanie, jak często rozwodnicy w ponownych małżeństwach proszą o komunię i czy bardzo cierpią z powodu odmowy. CZYTAJ WIĘCEJ


Wedle “GW” ankieta porusza też kwestie antykoncepcji, a także tego, “jaką troską duszpasterską można otoczyć osoby, które zdecydowały się na życie w związkach homoseksualnych”, a także w jaki sposób parafie powinny prowadzić nauczanie wobec dzieci adoptowanych przez pary homoseksualne. Krajowe episkopaty dostały polecenie, by w możliwie najszerszym zakresie poznać opinie wiernych na te tematy. Odpowiedzi mają być przekazane do Watykanu do stycznia 2014 roku.

Pomysł takiego sondowania wiernych wzbudza jednak pewne kontrowersje, bowiem może poddawać w wątpliwość spójność i niezmienność nauczania Kościoła. Zwrócił na to uwagę Tomasz Terlikowski, pisząc na Facebooku z ironią:

Tomasz Terlikowski

Tymczasem wedle Terlikowskiego jest zupełnie inaczej, bowiem doktryna musi pozostać niezmienna: “Od tej doktryny Kościół odstąpić nie może i nie zrobi tego” – konkluduje publicysta.


Źródło: "Gazeta Wyborcza", Fronda.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...