Znawcą kawy jest każdy, kto pije ją codziennie? Popularność kaw rozpuszczalnych stanowczo temu przeczy...
Michał Pluta
28 listopada 2013, 06:27·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 listopada 2013, 06:27
Kawa jest najbardziej wartościowym towarem rolniczym na świecie. To produkt najbardziej rozpoznawalny i obecny praktycznie w każdym domu. Właściwie wszyscy wiedzą o jej istnieniu, a wielu uważa się za znawców, bo pija ją od wielu lat. Jednak tylko niewielki ułamek, tak naprawdę ma pojęcie o tematyce kawowej. Możemy to zaobserwować po sprzedaży produktów rozpuszczalnych i innych napojów "kawopodobnych".
Reklama.
Partnerem akcji jest Delonghi
Mamy coraz więcej możliwości pozyskiwania informacji, jednak ciągle czerpiemy je z reklam bądź słuchając sprzedawców, którzy często nie mają pojęcia o kawie. Jednak nie przyznajemy się do niewiedzy, znając jeden smak skupiamy się tylko na nim i nie dopuszczamy do siebie niczego nowego.
Kawę warto poznać lepiej...
Tymczasem dobrze znać produkt, z którym obcuję się na co dzień lub spożywa się go regularnie. Otóż to, spożywa się go. Kawa to produkt spożywczy, tak wiec na pewno nie podam w tym miejscu jaka kawa będzie najlepsza, bo to zależy od Państwa upodobań i gustów. Kawa posiada ponad 1200 określonych smaków i aromatów, zatem warto szukać tych, które nam najbardziej odpowiadają. I nie zawsze najdroższa kawa musi być najlepsza. Choć cenę kawy buduje wiele czynników, o których często nie mamy pojęcia.
Co jednak dzieje się z kawą zanim trafi do naszej filiżanki, czy ulubionej kawiarni? Te informacje powinien posiadać każdy barista lub osoba sprzedająca kawę, a także ludzie pijący ją regularnie. Kawa to roślina uprawiana dokładnie między 23 stopniem szerokości geograficznej północnej a 25 stopniem szerokości geograficznej południowej w tak zwanym pasie kawowym, czyli miedzy zwrotnikiem raka a koziorożca. Kawa uprawiana jest w ponad 70 krajach, a w 50 z nich produkuje się ilości znaczące gospodarczo. Światowa produkcja ziarna w 2010 roku wynosiła 7,98 mln ton. Głównymi producentami kawy w 2010 roku były Brazylia, Wietnam i Kolumbia. To te kraje zapewniały 60 proc. światowej produkcji. Pozostali producenci tego surowca to Etiopia, Gwatemala, Indonezja i Meksyk.
Mamy wiele gatunków jednak znaczenie dla nas mają tylko dwa - Coffea Arabica i Coffea Canephora, czyli potocznie Arabika i Robusta. Zazwyczaj lepiej kojarzymy tę pierwszą. Jest to gatunek najpopularniejszy i uznawany za szlachetniejszy, jednak nie możemy pomijać Robusty ponieważ to jej zawdzięczamy smak, który dla Polaków w kawie jest istotny, czyli gorycz. Arabica charakteryzuje się łagodnym, delikatnym aromatem, w którym jesteśmy w stanie wyczuć nuty owoców, w smaku kwaskowatość i niski poziom goryczy. Cenephora natomiast w związku z często nawet dwukrotnie wyższym poziomem kofeiny jest dużo bardziej gorzka i ziemista w smaku.
Dlaczego kawa smakuje właśnie w ten sposób?
Dalszy wpływ na smak finalny ma oczywiście metoda zbioru owoców, jak i metoda ich dalszej obróbki. Przy zbiorze mówimy o jakości, ponieważ wykorzystując metodę mechaniczną, za pomocą maszyn zbierane są wszystkie owoce dojrzałe i niedojrzałe. Takie trafiają do dalszej obróbki. Mamy jednak też metodę ręczną, gdzie człowiek zrywa tylko najbardziej dojrzałe owoce. Innym pozwalając na pełny rozwój. Ten proces jest bardziej czasochłonny, ale mamy już pierwszy proces selekcji produktu.
Czas na obróbkę zebranych owoców. Posiadamy tu również dwie podstawowe metody, naturalną-suchą oraz mokrą-fermentacji. Pierwsza jest naturalna i oczywiście bardziej czasochłonna. W niej obsusza się owoce na słońcu na specjalnych matach. Trzeba tu pilnować obracania kawy tak, by równo wysychała, a nie zgniła od dołu. Ta metoda daje kawie wyższy poziom słodyczy. Mokra obróbka polega natomiast na wypłukiwaniu ziaren kawy za pomocą wody. Z owoców na początku usuwa się miąższ, później fermentują przez około 24-48 godzin i ziarna myje się w specjalnych maszynach. Metoda jest szybsza i bardziej efektywna, a kawa zyskuje wyższy poziom kwaskowatości. Te wszystkie informacje odnoszą się do zielonego ziarna kawy, czyli półproduktu. Jest on strasznie twardy i w zapachu może nam przypominać parafinę lub ziemię.
Najważniejszy jest finał
Kawa przed spożyciem musi przejść proces palenia. Przez działanie wysokiej temperatury spęcznieje, straci na masie i uzyska pełnie smaku oraz aromatu jaki się w niej kryje. Z 1 kg surowca uzyskujemy około 800 g kawy gotowej do spożycia. I tutaj tak naprawdę zaczyna się budowa smaku. Smak zależy od umiejętności człowieka, który profiluje i wypala tę kawę. W palarni można mieszać różne rodzaje ziaren, z różnych regionów i różnych gatunków, co na końcu utworzy nam aromatyczny produkt. Może jednak być też odwrotnie. W procesie palenia można też ukryć defekty kawy. Tanie, kiepskiej jakości ziarno możemy wypalić ciemno i uśrednimy kawę do wysokiej goryczy.
Dla jak największego bogactwa smaku polecać będę kawy średnio i jasno palone. Najlepiej jednorodne. Czyli z jednego regionu, jednej plantacji i jednego zbioru.
Dzięki temu odkrywamy w nich niesamowite smaki. Na przykład czerwonych owoców lub aromaty kwiatowe. Te doświadczenia są bardzo ciekawe. Dzięki temu też, możemy dowiedzieć się jak smakują i czym się charakteryzują kawy z konkretnych regionów. Dlatego warto szukać specjalistów i ludzi kochających ten produkt. Warto pytać i słuchać uważnie, by cieszyć się tym co naprawdę jest dobre. A w kawie najistotniejsza jest świeżość.