Kopnięcia, upadki, zużycie...
Kontuzje pięty ma osiemnaście procent sportowców pomiędzy 8 a 12 rokiem życia. Chrząstka w kostce źle znosi wstrząsy i 25 % zawodowych piłkarzy uważa ją za swój słaby punkt. Również chrząstka w delikatnym stawie kolanowym może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom, i jeśli nie zadba się o nią w dzieciństwie (10-12 lat), kontuzje mogą prowadzić do przedwczesnego zapalenia kości i stawów. Biodro jest także podatne na urazy, zwłaszcza zmęczony gracz ryzykuje jego złamanie Na skutek upadku lub kolizji.
Według badań piłkarze, grający dłużej niż dziesięć lat, mają przerosty kości piszczelowej lub pięty. Takie zwyrodnienie, zwane „piłkarską stopą”, powodowane jest przez buty ze zbyt elastyczną podeszwą i częścią chroniącą kostkę.
Ochrona, podtrzymywanie, stabilność, amortyzowanie wstrząsów
Zbyt sztywny but ogranicza swobodę ruchu, zbyt elastyczny zwiększa ryzyko urazów i skręceń. Dobry but sportowy powinien spełniać następujące warunki.
Po pierwsze, mus zapewniać zewnętrzną ochronę przed uderzeniami piłką lub kopnięciem przez innego gracza, musi dobrze radzić sobie z nierównościami terenu oraz utrzymywać stopę w cieple i suchości, nawet gdy jest mróz i pada deszcz.
Po drugie, musi podtrzymywać stopę, zwłaszcza staw skokowy, żeby uniknąć skręceń, obrzęków i innych kontuzji, które mogą nawet dotyczyć kolana.
Trzecim, koniecznym warunkiem jest zapewnienie zawodnikowi stabilności, aby nie ślizgał się on na wilgotnej nawierzchni, ani nie potykał na zbyt suchej powierzchni.
Wreszcie, but musi amortyzować wstrząsy; dotyczy to zwłaszcza siatkarzy i koszykarzy, którzy bez przerwy skaczą.
Suche stopy
Aby uniknąć mniejszych, ale bolesnych dolegliwości, takich jak pęcherze, pęknięcia stopy czy grzybica, but powinien oddychać i chronić ją przed wilgocią z zewnątrz. Idealnym materiałem spełniającym te warunki jest skóra, która po impregnacji zapobiega przemoknięciu buta przy
pierwszym deszczu.