W związku z orkanem Ksawerym, który w dniu dzisiejszym przechodzi przez Polskę i Europę, postanowiliśmy wytłumaczyć różnicę między zjawiskami pogodowymi, jakimi są huragan, tajfun, szkwał, cyklon i orkan.
Huragan to nic innego, jak zjawisko silnego wiatru, którego siła wynosi powyżej 33 m/s. Siłę huraganu mierzy się za pomocą skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 stanowi zjawisko o nasileniu ekstremalnym. Mianem huraganu określa się też odpowiednio cyklony tropikalne. Nazwa huragan stosowana jest dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego. Powstają w miejscach, gdzie temperatura wody przekracza 26 stopni Celsjusza. Najbardziej narażonymi na nie obszarami świata są południowe rejony Stanów Zjednoczonych, oraz wybrzeża Afryki.
Tajfun to odmiana huraganu, występującego nad akwenami Oceanu Indyjskiego lub Oceanu Spokojnego.
Orkan oznacza z kolei cyklon tropikalny formujący się w pewnych rejonach Oceanu Indyjskiego. W mowie potocznej używany jest także jako synonim silnej i bardzo gwałtownej burzy.
Cyklon to rodzaj cyrkulacji atmosferycznej; wirowy układ wiatrów w obrębie niżu, przemieszczający się po liniach spiralnych od zewnątrz do środka. Na półkuli północnej w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, na południowej zaś zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Cyklonom towarzyszą zmiany pogody (temperatury, ciśnienia, prędkości wiatru). Występują zazwyczaj w umiarkowanych i wysokich szerokościach geograficznych. Cyklony o katastrofalnych skutkach, występujące zazwyczaj w niskich szerokościach geograficznych, określa się mianem cyklonów tropikalnych.
Szkwał to nagły wzrost prędkości wiatru o co najmniej 8 m/s od prędkości początkowej powyżej 10 m/s. W ekstremalnych warunkach może osiągać do 9 stopni w skali Beauforta. Zazwyczaj trwa bardzo krótko (do kilku minut) i może nieść ze sobą śnieg lub deszcz. W większości przypadków powstaje tam, gdzie stykają się dwie masy powietrza o różnej różnicy temperatur (często zjawisko to związane jest z chmurą cumulonimbus). Szkwały mogą (choć nie muszą) być związane z nawałnicą.