Masz zdolne dziecko w wieku gimnazjalnym lub licealnym? Warto pomyśleć o przeprowadzce do Wrocławia. Tam prawdopodobnie będzie ono mogło najlepiej rozwijać swoje zdolności. Jeśli nastolatek najlepsze wyniki osiąga z przedmiotów ścisłych, jest idealnym kandydatem do nauki w powstającym właśnie Zespole Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.
Wrocławscy naukowcy postanowili stworzyć tę wyjątkową placówkę, by zaprosić do niej najzdolniejszych gimnazjalistów i licealistów. Zespół Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej wystartuje już 1 września przyszłego roku i od samego początku będą w nim uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych i licealnych. Oznacza to, że o przyjęcie do elitarnej placówki mogą starać się także ci uczniowie, którzy chcieliby zamienić swoją dotychczasową, zwykłą szkołę na miejsce, w którym nauka będzie na poziomie podobnym do tego na studiach.
A ich ambicja wcale nie będzie musiała odbić się na finansach rodziców. Nauka zarówno w Gimnazjum Akademickim Politechniki Wrocławskiej, jak i Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Wrocławskiej będzie bowiem całkowicie bezpłatna. Jak podkreślają władze uczelni, część zajęć będzie prowadzona w pracowniach i laboratoriach Politechniki Wrocławskiej. Także w tych, gdzie na wyposażeniu jest nowoczesny sprzęt komputerowy, laboratoryjny i pomiarowy.
W zamian za dostęp do tego wszystkiego młodzi ludzie najpierw będą musieli przekonać do siebie politechników podczas procesu rekrutacji, który rusza już w lutym, a później ciężko pracować na lekcjach. Wśród których dominować będą godziny poświęcone matematyce, fizyce, chemii, informatyce, a także językowi angielskiemu.
"Głównym celem zajęć dydaktycznych będzie rozwinięcie w uczniach umiejętności obserwacji, eksperymentu, analizy, wyciągania wniosków oraz w rezultacie projektowania własnego doświadczenia. Proces samokształcenia wspierany będzie poprzez wykorzystanie e-learningu, systemu e-sprawdzianów oraz e-podręczników i multimedialnych pomocy dydaktycznych" - zachęcają naukowcy.
Uczniowie są różni. Programy indywidualne potrzebne dla wszystkich
W bardzo wielu systemach edukacyjnych uczniowie mają wpływ na to, czego się uczą. Część zajęć może i powinna zależeć od uczniowskich wyborów. Chętniej, z większą przyjemnością i zaangażowaniem uczymy się tego, co wcześniej sami wybraliśmy. CZYTAJ WIĘCEJ