Jeszcze w tym ma powstać dwustronna umowa państwo - Kościół, regulująca m.in. finansowanie tej drugiej instytucji - podaje "Rzeczpospolita". Ustalono to na spotkaniu roboczych zespołów komisji konkordatowej.
Obie strony na pierwszym wspólnym spotkaniu we wtorek ustaliły, że dwustronna umowa państwa i Kościoła powstanie do końca kwietnia. Ma ona regulować wszelkie zmiany w aktach prawnych dotyczących głównie finansowania instytucji kościelnej. Porozumienie zostanie przedstawione do akceptacji przez Episkopat i Radę Ministrów. Powstanie także bilans zamknięcia - szacunkowe wyliczenie, ile Kościół w PRL stracił, a ile odzyskał w okresie III RP.
"Rz" wskazuje, że rozmowy dotyczyły także odpisów od podatków, jakie obywatele będą mogli przekazywać na organ kościelny. Ustalono, że będą one przekazywane na konta bankowe wskazane przez hierarchów. Oni sami będą decydowali, w jaki sposób będą dysponować funduszami.
– Środki będą przeznaczane na realizację celów statutowych Kościoła – podkreślił kardynał Kazimierz Nycz
Nie negocjowano samej wysokości odpisu, choć przedstawiciele duchownych zgłosili propozycję wyższego odpisu niż wspominane przez rząd 0,3 procenta. Uzgodniono także wprowadzenie okresu przejściowego na zastosowanie nowego systemu.