Tylko 38% Polaków jest gotów przeznaczyć 0,3% podatku na kościół [sondaż]

Konferencja prasowa przedstawicieli Episkopatu Polski
Konferencja prasowa przedstawicieli Episkopatu Polski Fot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta
38 procent Polaków jest gotów przeznaczyć 0,3 proc. swojego podatku na rzecz kościoła lub związku wyznaniowego - wynika z badania SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie "Faktów" TVN. Co więcej, 65 proc. respondentów uważa, że państwo nie powinno przekazywać jakichkolwiek pieniędzy publicznym kościołom i związkom wyznaniowym.


64 procent Polaków, według sondażu, wolałoby przeznaczyć 0,3 proc. podatku na konkretny cel.

Minister finansów nie znał propozycji zmian w finansowaniu kościoła

Sondaż przeprowadzony przez SMG/KRC jest dla Kościoła złą wiadomością, bo wpływy z 0,3 proc. podatku mogą być trochę niższe niż 89 mln z Funduszu Kościelnego. Z drugiej strony, Episkopat będzie próbował wynegocjować więcej niż 0,3 proc. Kilka miesięcy temu mówiło się o 1 proc., ale Jacek Rostowski zanegował taki pomysł. Ostatecznie może dojść do kompromisu, np, 0,5 proc.

Wczoraj pisaliśmy, że Kościół na rządowych zmianach może nawet zyskać. Money.pl policzyło jednak, że gdyby na odpis zdecydowałoby się 40 proc. Polaków, to na konta kościoła trafiłoby rocznie około 91 mln złotych. W takim wypadku Kościół nawet by zyskał. W kolejnych latach na odpis może zdecydować się więcej Polaków.

Boni: Kościół dostanie 100 milionów złotych

Z symulacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że suma przekazywanego przez obywateli podatku na kościoły i związki wyznaniowe osiągnęłaby kwotę ok. 100 mln zł rocznie. Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w 2010 roku 41 proc. katolików zadeklarowało regulne uczestnictwo w mszach świętych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...