38 procent Polaków jest gotów przeznaczyć 0,3 proc. swojego podatku na rzecz kościoła lub związku wyznaniowego - wynika z badania SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie "Faktów" TVN. Co więcej, 65 proc. respondentów uważa, że państwo nie powinno przekazywać jakichkolwiek pieniędzy publicznym kościołom i związkom wyznaniowym.
64 procent Polaków, według sondażu, wolałoby przeznaczyć 0,3 proc. podatku na konkretny cel.
Sondaż przeprowadzony przez SMG/KRC jest dla Kościoła złą wiadomością, bo wpływy z 0,3 proc. podatku mogą być trochę niższe niż 89 mln z Funduszu Kościelnego. Z drugiej strony, Episkopat będzie próbował wynegocjować więcej niż 0,3 proc. Kilka miesięcy temu mówiło się o 1 proc., ale Jacek Rostowski zanegował taki pomysł. Ostatecznie może dojść do kompromisu, np, 0,5 proc.
Z symulacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że suma przekazywanego przez obywateli podatku na kościoły i związki wyznaniowe osiągnęłaby kwotę ok. 100 mln zł rocznie. Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w 2010 roku 41 proc. katolików zadeklarowało regulne uczestnictwo w mszach świętych.