Niepokorni patrioci uciekli z podatkami do Luksemburga? "GW" atakuje SKOK Holding

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że SKOK Holding "optymalizuje zobowiązania podatkowe" w Luksemburgu
"Gazeta Wyborcza" przypomina, że SKOK Holding "optymalizuje zobowiązania podatkowe" w Luksemburgu Fot. Sebastian Rzepiel / AG
Gdy "niepokorni i niezależni" zaczynają rozmawiać o gospodarce, w eterze pojawia się zwykle temat niepatriotycznego uciekania do rajów podatkowych. Tymczasem, jak napisała Bianka Mikołajewska z "Gazety Wyborczej", niebiańsko niskie podatki przyciągają także tych, którzy chętnie korzystają z patriotycznego szyldu.


Bianka Mikołajewska zamieściła na łamach "Gazety Wyborczej" krótki artykuł, który rzuca cień na holding powiązany z portalem i tytułami prasowymi braci Karnowskich. Mikołajewska przypomniała w nim, że (co najmniej) dwie związane z braćmi pozycje należą do spółki Fratria. Jej większościowym udziałowcem jest firma Apella, która należy do SKOK Holding.


SKOK Holding, wbrew kojarzącej się z "obozem patriotycznym" nazwy, nie rezyduje w Polsce. Jego siedziba mieści się w Luksemburgu, państwie regularnie występującym w wykazach rajów podatkowych. SKOK Holding, jak pisze Mikołajewska, ma jednak wiele wspólnego z "tymi SKOK-ami".


Bianka Mikołajewska
"Gazeta Wyborcza"

Serwis braci Karnowskich przypomniał przy tym, że w lutym 2011 roku Bianka Mikołajewska-Niemczyk została sądownie zobligowana do przeproszenia Kasy Stefczyka za podanie nieprawdziwych informacji w artykule, jaki ukazał się w 2006 roku na łamach "Polityki".źródło "Gazeta Wyborcza"