Niepokorni patrioci uciekli z podatkami do Luksemburga? "GW" atakuje SKOK Holding

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że SKOK Holding "optymalizuje zobowiązania podatkowe" w Luksemburgu
"Gazeta Wyborcza" przypomina, że SKOK Holding "optymalizuje zobowiązania podatkowe" w Luksemburgu Fot. Sebastian Rzepiel / AG
Gdy "niepokorni i niezależni" zaczynają rozmawiać o gospodarce, w eterze pojawia się zwykle temat niepatriotycznego uciekania do rajów podatkowych. Tymczasem, jak napisała Bianka Mikołajewska z "Gazety Wyborczej", niebiańsko niskie podatki przyciągają także tych, którzy chętnie korzystają z patriotycznego szyldu.


Bianka Mikołajewska zamieściła na łamach "Gazety Wyborczej" krótki artykuł, który rzuca cień na holding powiązany z portalem i tytułami prasowymi braci Karnowskich. Mikołajewska przypomniała w nim, że (co najmniej) dwie związane z braćmi pozycje należą do spółki Fratria. Jej większościowym udziałowcem jest firma Apella, która należy do SKOK Holding.

SKOK Holding, wbrew kojarzącej się z "obozem patriotycznym" nazwy, nie rezyduje w Polsce. Jego siedziba mieści się w Luksemburgu, państwie regularnie występującym w wykazach rajów podatkowych. SKOK Holding, jak pisze Mikołajewska, ma jednak wiele wspólnego z "tymi SKOK-ami".

Bianka Mikołajewska
"Gazeta Wyborcza"

Holding powstał w 2007 r., gdy Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe straciły zwolnienie podatkowe, którym były objęte przez wiele lat. Wniesiono do niego udziały i akcje spółek systemu SKOK. Grzegorz Bierecki, ówczesny prezes Krajowej SKOK, a dziś senator PiS, tłumaczył szefom Kas, że celem powołania SKOK Holding jest "optymalizacja zobowiązań podatkowych". CZYTAJ WIĘCEJ


Konflikt trwa w najlepsze
Co na to bracia Karnowscy? Nie wiadomo, choć ich portal od kilku miesięcy krytykuje Mikołajewską za inny artykuł, zarzucając jej "notoryczne manipulacje informacjami nt. SKOK".

Przykładem takiej manipulacji ma być artykuł "Stypendia dla dzieci senator Gosiewskiej" z listopada 2013 roku, w którym – jak sama nazwa wskazuje – Mikołajewska napisała o przyznanych dzieciom Beaty Gosiewskiej stypendiach.

Stypendia wypłaciła powiązana ze SKOK-ami fundacja, a senator nie wspomniała o nich w oświadczeniu majątkowym, choć pieniądze trafiały na jej konto. Mikołajewska sama jednak przyznała, że Gosiewska nie była zobligowana przez prawo do wymienienia w oświadczeniu kwot przekazanych jej dzieciom. Oświadczenie dotyczyło bowiem dochodów senator oraz (ewentualnie) jej małżonka. Pieniądze przekazywane dzieciom formalnie się do nich nie zaliczają.


Serwis braci Karnowskich przypomniał przy tym, że w lutym 2011 roku Bianka Mikołajewska-Niemczyk została sądownie zobligowana do przeproszenia Kasy Stefczyka za podanie nieprawdziwych informacji w artykule, jaki ukazał się w 2006 roku na łamach "Polityki".źródło "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie