Wapienne baseny Pamukkale

[url=http://shutr.bz/LC2Qro]Pamukkale potrafią zachwycić[/url]
Pamukkale potrafią zachwycić Fot. Shutterstock.com
Kilkanaście kilometrów od tureckiego miasta Denizili znajduje się jeden z najpiękniejszych na świecie parków narodowych. Naturalny fenomen, który tylko w tym jednym miejscu na świecie przybrał tak spektakularną formę, co roku przyciąga tysiące turystów.Nic dziwnego, to miejsce jest istnym cudem natury. Pamukkale i starożytne miasto Hierapolis znajdują się na styku dwóch płyt tektonicznych, jest to więc teren sejsmicznie aktywny. Także z tego powodu ze zbocza góry Cökelez wypływa naturalna woda mineralna, która osadzając się tutaj przez 14 tysięcy lat ukształtowała niezwykłe, białe, naturalne tarasy wapienne z płytkimi, wypełnionymi ciepłą, lazurową wodą basenami. To magiczny widok, który zdaje się tak piękny, że aż nierealny.


Pamukkale, czyli Bawełniany zamek

Niegdyś w tych białych, naturalnych basenach można było bez ograniczeń zażywać odświeżającej, leczniczej kąpieli. Teraz jednak ze względu na dużą popularność, która zaczęła negatywnie wpływać na stan trawertynów, został tutaj stworzony Park Narodowy, a samo Pamukkale zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Dla turystów udostępniona została południowa część tarasów. Obok niej przebiega, wybudowany już przez ludzi, wąski kanał zasilający mineralną wodą sztuczne baseny, w których kąpiel jest dozwolona. Nie różnią się one praktycznie niczym od tych naturalnych, minerały osadzające się na betonie przykryły go szczelną warstwą.Miasto Hierapolis i Baseny Kleopatry

Najrozsądniej jest rozpocząć zwiedzanie od ruin antycznego miasta Hierapolis, które znajduje się powyżej wapiennych tarasów. Można zobaczyć tam dobrze zachowaną nekropolię z czasów rzymskich, ruiny łaźni z III w.n.e. kaplicę, tutejszy odpowiednik agory i ruiny trzynawowej bazyliki bizantyjskiej.

W centrum miasta stoją ruiny świątyni Apolla, za którą znajdują się pozostałości rzymskiego teatru. Tutaj także można wykąpać się w nietypowym, antycznym basenie, na którego dnie znajdują się fragmenty ruin, kolumny i fragmenty łuków. Legenda głosi, że sama Kleopatra regularnie przyjeżdżała zażywać tutaj odmładzających kąpieli.

Zdrowotne właściwości wody mineralnej z Pamukkale były znane już w starożytności. Dziś dowiedziono, że istotnie wpływa ona korzystnie na stan zdrowia i przynosi ulgę, szczególnie tym cierpiącym na reumatyzm.Kolorowe baseny

Kilka kilometrów na wschód od Pamukkale znajduje się miejscowość Karahayit, której wody zawierają sporo domieszek żelaza, sodu i magnezu. Tlenki zawartych w wodzie metali są przyczyną zabarwienia osadów na kolor czerwony, zielony i żółty. Tutaj także powstały podobne do Pamukkale wapienne baseny. Są one jednak nieco mniejsze i już nie tak spektakularne jak Bawełniany zamek. Mimo to, naprawdę warto je zobaczyć.

Z lotniska w Denizli do Pamukkale można dojechać w godzinę. W okolicy znajduje się wiele, różnorodnych (także cenowo) hoteli. Z Warszawy można dolecieć do Deizili z przesiadką w Stambule. Najlepiej szukać dogodnych terminów wiosną i jesienią, poza sezonem wycieczkowym. Temperatury są wtedy bardziej znośne, ceny niższe, nie ma tłumów i długich kolejek.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno