Najdłuższa podwodna jaskinia gipsowa na świecie

Jaskinia Ordinaskaya znajduje się niemalże u stóp gór Ural, przy brzegu rzeki Kungur, w Kaju Permskim, dwie godziny drogi od jego stolicy Perm. Można tutaj dolecieć samolotem, jest to jednak wycieczka dla prawdziwych zapaleńców, bo w bliskiej okolicy podwodna jaskinia jest praktycznie jedyną atrakcją.Jest to najdłuższa podwodna jaskinia gipsowa na świecie, rozciąga się na ponad 5 kilometrów, z czego większość (4,8 km) znajduje się pod wodą. Niezwykle czysta i przejrzysta woda mineralna, która wypełnia jaskinię, pozwala nurkom widzieć na odległość prawie 50 metrów. To naprawdę nadzwyczajna widoczność. Woda jest tutaj bardzo zimna, dlatego nurkowie muszą wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

Wszystkie zamieszczone zdjęcia są autorstwa Victora Lyagushkina, który jest nurkiem jaskiniowym, oraz podwodnym fotografem. Jego działalność zaowocowała wydaniem książki fotograficznej, wypełnionej niezwykłymi ilustracjami i opowieściami nurków, którzy uczestniczyli w jego podwodnych eksploracjach. Warto zajrzeć także na stronę www.phototeam.pro, którą współtworzy fotograf.Wycieczka do Jaskini Orda, przede wszystkim ze względu na wymagane przygotowanie to czasochłonna i raczej kosztowna sprawa. Same bilety lotnicze nie są jednak przesadnie drogie. Za podróż w dwie strony z jedną przesiadką w Moskwie zapłacimy około 1500 zł, a więc ci, którzy mają już dość doświadczenia w nurkowaniu jaskiniowym, mogą zacząć już planować wycieczkę.
Nurkowanie jaskiniowe to nie jest zabawa dla początkujących. Wymaga dobrego przygotowania, specjalistycznego sprzętu, bardzo wiele cierpliwości i opanowania. W razie wypadku nie ma możliwości wypłynięcia na powierzchnię. Zachowanie zimnej krwi to sprawa życia i śmierci.

Kursy nurkowania jaskiniowego prowadzi Grupa Nurków Jaskiniowych, wyjazdowe warsztaty na Bałkanach są zaplanowane w terminie majówkowym.

Zdjęcia Victora Lyagushkina

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Widzę histerię". To on forsuje zakaz edukacji seksualnej, który tak bulwersuje Polaków

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką