Tłusty wtorek i półnagie tancerki, czyli karnawał dookoła świata

[url=http://shutr.bz/1bzkTLt] Parada w Rio de Janeiro [/url]
Parada w Rio de Janeiro Fot. Shutterstock.com
Karnawał jest świętowany wszędzie tam, gdzie na kulturę istotny wpływ miał katolicyzm. To czas, w którym hucznie celebruje się rozpoczęcie nowego roku. Poprzedza Wielki Post, który z kolei ma służyć wyciszeniu i duchowemu przygotowaniu do celebracji Wielkiej Nocy. Po Środzie Popielcowej przez około 40 dni wesołe zabawy i mięsne ucztowanie będzie zabronione, aż do Wielkiej Niedzieli. Teraz, chociaż w większości krajów stosunek do Wielkiego Postu jest dość luźny, wciąż hucznie obchodzi się karnawał.Samba w Rio

Karnawał w Rio jest hucznie świętowany przez cztery dni - od ostatniego piątku karnawału do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. W tym roku jego początek przypada na 28 lutego, a koniec na 4 marca. Najczęściej jest to święto kojarzone z roznegliżowanymi tancerkami i ogromną, widowiskową paradą.
W rzeczywistości jest to konkurs, w którym udział biorą powszechnie uważane za najlepsze, lokalne szkoły samby. Paradom towarzyszy specjalny porządek, a jej uczestnicy muszą spełniać mnóstwo tradycyjnych zasad. Rywalizacja szkół to najważniejszy i najhuczniejszy moment karnawału w Rio.

Z tej okazji organizowany jest wielki bal w Pałacu Copacabana. Na ulicach miasta odbywają się liczne parady, jednak już nie tak wystawne. W całym mieście trwają koncerty, uczy i imprezy. Mają one charakter w większości niezobowiązujący. To ostatnie dni, w których można bez ograniczeń cieszyć się życiem i celebrować karnawał poprzedzający Wielki Post.


Z Warszawy do Rio w ostatni tydzień karnawału polecimy za około 3500 zł.
Tłusty wtorekŚwiętowany w Polsce Tłusty Czwartek jest dość wyjątkowym świętem. Prawie na całym świecie dniem wielkiego obżarstwa jest bowiem wtorek poprzedzający Środę Popielcową. W Stanach tego dnia je się mnóstwo słodkich naleśników. Na ulicach odbywają się parady i otwierane są budki sprzedające różne słodkie przysmaki. Z kolei w Szwecji i innych krajach Europy północnej je się słodkie bułeczki ze śmietaną semle.

W niektórych regionach Polski święto to obchodzone jest jako Śledzik lub ostatki. Tradycyjnie tego dnia żegna się potrawy mięsne i wita postnego śledzia.

Mardi GrasMardi Gras po francusku znaczy: tłusty wtorek. To ostatni dzień karnawału, świętowany na wiele sposobów w różnych miejscach na świecie. Najhuczniej tego dnia bawi się Nowy Orlean. Na tamtejszych ulicach przez cały okres karnawału można spotkać tłumy tradycyjnie poprzebieranych osób, prowadzonych przez krewe.

Większość uczestników będzie miała na szyi sznury kolorowych korali, które są tradycyjnie rozdawane uczestnikom obchodów. Przez cały okres trwania Mardi Gras ulice wypełniają tradycyjne kolory karnawału: fiolet, zieleń i żółć. O tym, co się tam dzieje, możemy się już dowiedzieć z oficjalnej strony Mardi Gras New Orleans.

Z Warszawy do Nowego Orleanu w ostatni tydzień karnawału polecimy za około 2500 zł.