Rosja zaatakowała już Polskę. W internecie...

Za licznymi komentarzami chwalącymi działania Władimira Putina na Ukrainie stoją prawdopodobnie specjaliści od wojny w cyberprzestrzeni z rosyjskiej armii.
Za licznymi komentarzami chwalącymi działania Władimira Putina na Ukrainie stoją prawdopodobnie specjaliści od wojny w cyberprzestrzeni z rosyjskiej armii. Fot. telegraph.co.uk
Zastanawia Was coraz więcej prorosyjskich komentarzy w polskiej sieci? Wygląda na to, że piszą je... sami Rosjanie. I to nie zwykli obywatele, a "hackerskie oddziały" kremlowskich służb specjalnych lub armii, które odpowiadają za propagandę w sieci. Zdaniem ekspertów cytowanych przez "Newsweeka", Rosja ma trzecią informatyczną armię świata i ta właśnie z rozmachem operuje w polskim internecie.


Dotąd wydawało się, że Polacy to najwięksi przyjaciele Ukraińców, Jak podkreślał w wywiadzie z naTemat były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, polskie wsparcie dla Majdanu i w walce o Krym wynika w dużej mierze z naszej wręcz tradycyjnej niechęci wobec Kremla. Zaskakująco wygląda więc zalew antyukraińskich komentarzy, które od kilku dni potrafią nawet dominować na największych serwisach internetowych w Polsce.

Polonia pokochała Putina?
Dziennikarze "Newsweeka" postanowili sprawdzić, skąd pochodzą ich autorzy. Na stronach internetowych magazynu zwolenników wizji pokoju na świecie kreślonej twardą ręką Władimira Putina pojawiło się bowiem zaskakująco dużo. Po głębszej analizie okazało się, iż absolutna większość z nich pochodzi spoza granic Polski. Trudno tymczasem uwierzyć, by Polonia nagle zachłysnęła się putinizmem.

Co ciekawe, żaden chwalący Kreml komentarz nie pochodził z komputera zlokalizowanego na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zwolennicy doktryny Putina mieli adresy IP w Niemczech, Szwajcarii, Grecji, a nawet w Stanach Zjednoczonych. W ocenie ekspertów zajmujących się cyberterroryzmem, właśnie to potwierdza, że Rosja przeprowadza zmasowany atak na Polskę.


Wojna trwa...
Podobnie o zalewie sieci antyukraińskimi komentarzami pisze także ceniony publicysta i autor głośnego tekstu "My, dzieci sieci", Piotr Czerski:

Piotr Czerski
publicysta i informatyk, autor "My, dzieci sieci"

Jestem absolutnie pewny, że polski internet poddawany jest niespotykanej i właściwie jawnej akcji dezinformacyjnej, sterowanej przez Rosję. Nie mam oczywiście żadnych badań, ale liczba najbezczelniej propagandowych komentarzy umieszczanych we wszystkich znaczących serwisach i portalach przy użyciu ewidentnie fejkowych kont wydaje mi się jednoznaczna. CZYTAJ WIĘCEJ


W takich starciach nie jesteśmy jednak bezbronni, wręcz przeciwnie. - W polskich służbach, jak i wojsku od dawna pracują osoby, które świetnie znają się na bezpieczeństwie teleinformatycznym. Pracują oni m.in. w Resortowym Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Sieci i Usług Teleinformatycznych przy MON, czyli tzw. MIL-CERT. Inni specjaliści działają natomiast w Wojskowym Instytucie Łączności, a także rządowy CERT funkcjonujący w ramach Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW - uspokajał w rozmowie z naTemat już przed rokiem Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl.


Źródło: Newsweek.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. [/b] Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz
ALEKSANDRA GERSZ

Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz

[b]Hans Solo kontratakuje! [/b] Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu
WYWIAD

Hans Solo kontratakuje! Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu

Marcin PonikowskiMarcin Ponikowski

Jim Jarmusch jeszcze nigdy nie był tak krytyczny wobec popkultury, swojej ojczyzny, kondycji planety, człowieka i jego ikon, a przede wszystkim względem swoich popularnych kolegów z branży. Wszyscy ci, którzy odsądzają go za film o zombie od czci i wiary w filmowy kunszt, powinni oglądnąć obraz jeszcze raz. Z potrójnym przymrużeniem oka.

MARSZ RÓWNOŚCI W BIAŁYMSTOKU

REAKCJE NA PRZEMOC I AGRESJĘ