Archidiecezja dostała od ministra 44 mln zł dotacji. Jest śledztwo prokuratury w sprawie Świątyni Opatrzności Bożej

Śledczy zajmą się dotacjami ministerstwa dla archidiecezji warszawskiej
Śledczy zajmą się dotacjami ministerstwa dla archidiecezji warszawskiej Fot. Adam Stępień / AG
"Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w Ministerstwie Kultury" – poinformował na Facebooku Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny "Liberte". Chodzi o wielomilionowe dotacje, jakie minister kultury przekazał w latach 2008-14 archidiecezji warszawskiej. Pieniądze miały zostać przeznaczone na budowę muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej.

"Złożyłem wniosek do prokuratury nie po to, żeby narobić szumu medialnego, ale dlatego, że uważałem, iż argumenty z kontroli NIK na ten temat były naprawdę mocne. To NIK mnie zainspirowała, bo skoro ona krytykowała takie rozdawanie środków, a przecież nie jest przybudówką ateistów w Polsce, tylko neutralnym kontrolerem, to znaczy, że coś jeszcze na rzeczy" – tłumaczy cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Jażdżewski.

Śledczy zajmą się czterema dotacjami przekazanymi przez ministerstwo Kościołowi. W 2008 roku archidiecezja warszawska dostała 30 mln zł, w 2012 - 4 mln zł, w 2013 - kolejne 4 mln zł, a w 2014 - 6 mln zł. Najwyższa Izba Kontroli już w 2012 roku zwróciła uwagę, że rozporządzenie ministra kultury sprzed kilku lat o zasadach udzielania dotacji "nie przewiduje dofinansowania zadań realizowanych przez kościelne osoby prawne".

O milionach przekazanych na konto archidiecezji zaczęto mówić głośno, gdy okazało się, że ministerstwo dało w tym roku 6 mln zł na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które budowane jest w Świątyni Opatrzności Bożej. Strona kościelna i sam minister Bogdan Zdrojewski odpierali zarzuty twierdząc, że muzeum trzeba traktować jak instytucję kulturalną, a nie religijną.


Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...