Kandydat Korwin-Mikkego chce powrotu monarchii: Tradycyjnie była to rola interrexa, czyli taką funkcję pełnił prymas

Michał Marusik z KNP chce zaprowadzenia w Polsce monarchii.
Michał Marusik z KNP chce zaprowadzenia w Polsce monarchii. Fot. Screen z youtu.be/9ychAaff9Cg
Michał Marusik, kandydat Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego chce, aby w Polsce znowu panował król. Kandydujący z pierwszego miejsca w Warszawie polityk przekonuje, że „jest potrzebna instytucja, która zapanuje nad administratorami i rządzącymi”. Na razie funkcję króla mógłby wypełniać interrex, czyli prymas.

Chociaż startuje w demokratycznych wyborach, sam chce powrotu monarchii – to Michał Marusiak, warszawska „jedynka” Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. – Państwo powstawało wokół króla. Król tworzył sobie swoje imperium. Ale restytucja monarchii to bardzo odległa sprawa. Nam jest potrzebna instytucja, która zapanuje nad administratorami i rządzącymi, żeby nie wykonywali swojej władzy przeciwko poddanym – mówił Tomaszowi Sekielskiemu w TOK FM.

Podobnie zresztą wielokrotnie wypowiadał się lider KNP. Na swoim blogu Korwin-Mikke często zachwala monarchię przekonując, że władza nad wybieranymi politykami jest iluzoryczna, a złego króla zawsze można obalić.


Marusik przyznaje, że na razie nie ma szans na szybkie przywrócenie monarchii, ale powinniśmy na poważnie rozważyć ustanowienie interrrexa. – I niewątpliwie głos prymasa w sprawach państwa i narodu jest znaczący i ważny, warto w ten głos się wsłuchiwać. A do restytucji monarchii jest jeszcze bardzo daleko, więc przedkładamy to tylko jako słuszną ideę – wyjaśniał w TOK FM.


Źródło: TOK FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...