Jan Karski pojawił się na Google Doodle, ale nie brakuje kontrowersji

Firma Google upamiętniła postać Jana Karskiego
Firma Google upamiętniła postać Jana Karskiego Fot. google.pl
Ci, którzy korzystali dziś z wyszukiwarki Google, zauważyli zapewne, że internetowy gigant upamiętnił postać Jana Karskiego, publikując grafikę z jego wizerunkiem. Uroczystości poświęcone słynnemu emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się także w Waszyngtonie. Nie jest jednak jasne, czy gesty mające upamiętniać 100. rocznicę urodzin Karskiego, zostały wykonane w odpowiednim momencie. Jego rodzina twierdzi bowiem, że Karski urodził się 24 czerwca, a nie 24 kwietnia 1914 roku.


O tym, że czwartkowy Google Doodle ma związek z 100. rocznicą urodzin Karskiego, można się przekonać po najechaniu kursorem na okolicznościową grafikę. Problem polega na tym, że wciąż utrzymują się rozbieżności dotyczące daty jego narodzin. Niektóre źródła podają, że Jan Karski (właściwie Jan Romuald Kozielewski) urodził się 24 czerwca 1914 roku, inne zaś, że 24 kwietnia 1914 roku.

Datę 24 czerwca podaje zresztą sam Google. Po kliknięciu w graficzny wizerunek Karskiego, obok linków odnoszących się do jego osoby, pojawia się ramka z podstawowymi danymi biograficznymi. W rubryce "data i miejsce urodzenia" napisano: 24 czerwca 1914, Łódź. W 2013 roku taką wersję potwierdziła „Dziennikowi Wschodniemu” rodzina Karskiego.

– Janek zawsze obchodził urodziny w świętego Jana (24 czerwca – przyp red.). Nie raz brałam w tym udział. Zawsze podawał prawdziwą datę urodzin – powiedziała Jadwiga Lenoch-Bukowska, 101-letnia siostra stryjeczna Karskiego. Data 24 kwietnia znalazła się natomiast w metryce urodzenia Karskiego i stąd biorą się powracające wciąż nieporozumienia.


Google: 24 kwietnia to data oficjalna
Google podkreśla, że doodle przedstawiający Karskiego pojawił się w czwartek nieprzypadkowo.

– Przygotowywaliśmy go w porozumieniu i w kontakcie z instytucjami, które zaangażowane są w organizację Roku Jana Karskiego. (m.in. Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego, która pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz we współpracy z Muzeum Historii Polski, organizuje obchody 100-lecia urodzin Jana Karskiego). Zdajemy sobie sprawę, że datę było trudno ustalić i różne źródła podają inaczej, jednak 24 kwietnia jest podany oficjalnie jako setne urodziny – napisano w komunikacie firmy Google.

Karskiego upamiętniono także w Waszyngtonie, przy grobie, w którym spoczywa wraz z małżonką. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ambasady RP w Waszyngtonie i Departamentu Stanu.

Rok Jana Karskiego
Karski wsławił się przede wszystkim działalnością, jaką prowadził w trakcie II wojny światowej. Był wówczas kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przebywając w okupowanej Polsce, wchodził potajemnie m.in. do warszawskiego getta i niemieckiego obozu przejściowego dla Żydów w Izbicy. Informacje o zagładzie Żydów przekazał w Wielkiej Brytanii polskiemu rządowi. Raport został następnie przekazany pozostałym aliantom.

Na mocy decyzji Sejmu rok 2014 jest w Polsce „Rokiem Oskara Kolberga, Jana Karskiego i św. Jana z Dukli”. – Świadectwo życia, misji i dzieła uczyniło profesora Karskiego wybitną postacią w skali międzynarodowej, a bogate dziedzictwo jakie pozostawił, posiada wymiar ponadczasowy, będąc moralnym drogowskazem dla młodych pokoleń – napisano w sejmowej uchwale.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Chaos po roku bez użytkowania wieczystego. Już mówi się o nowym podatku
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko