Sejm uczcił Jana Pawła II w przeddzień jego kanonizacji

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia papieża bł. Jana Pawła II w dniu jego kanonizacji. Wcześniej posłowie odrzucili zgłoszoną przez SLD poprawkę, w której postulowano, by uchwała nie odnosiła się do wydarzenia religijnego, jakim jest kanonizacja. Sojusz proponował, by Sejm oddał Janowi Pawłowi II hołd jedynie za "to, co zrobił dla Polski".


Za przyjęciem uchwały zagłosowało 380 posłów. Przeciwko niej oddano 34 głosy. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu. – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła – napisano w uchwale.


Przed głosowaniem poseł Tadeusz Iwiński (SLD) podkreślił, że Sejm nie powinien się odnosić w oficjalnym dokumencie do wydarzenia religijnego, jakim jest kanonizacja. SLD zaproponował więc, by posłowie oddali hołd Janowi Pawłowi II, odnosząc się tylko do tych jego dokonań, które były wkładem w "budowanie pomyślności Polski".

Iwiński podkreślił, że Jan Paweł II odegrał istotną rolę w procesie demokratyzowania Polski i popierał starania zabiegające o włączenie jej w skład Unii Europejskiej. Dlatego też SLD chciał uczcić pamięć papieża, nie godząc się jedynie na poruszenie w sejmowej uchwale tematu kanonizacji.


– Projekt uchwały dotyczy sfery religijnej, chodzi o to, żeby nie mieszać dwóch porządków. Ustawa zasadnicza mówi jasno w art. 25 pkt. 2 o bezstronności władz publicznych w sprawach religijnych i światopoglądowych – argumentował Iwiński.

Pełna treść przyjętej uchwały dostępna jest na stronie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu