5 mitów na temat kotów, w które powinieneś przestać wierzyć
Istnieje wiele stereotypów na temat kotów i ich przywiązania do człowieka.
Jak wskazuje sonda uliczna, przeprowadzona przez Karmimy Psiaki wiele osób wciąż wierzy, że koty nie przywiązują się do swoich właścicieli, są samotnikami, nie lubią towarzystwa, są niebezpieczne, niewdzięczne i całkowicie niezależne.
Mity dotyczące kotów wynikają z niezrozumienia kociej natury. A ich przykrą konsekwencją jest mała liczba kocich adopcji. • Karmimy Psiaki
Szkodliwe stereotypy na temat kotów niestety wciąż cieszą się dużą popularnością. A przecież kot przywiązuje się do swojego opiekuna nie mniej niż pies i również może zostać oddanym przyjacielem na całe życie.
Na zdjęciu Beata Pawlikowska.•Materiał prasowy
Najbardziej szkodliwy stereotyp jest taki, że koty nie przywiązują się do ludzi. W rzeczywistości te zwierzaki wcale nie są takimi samolubami, za jakie się je uważa. Przeciwnie - koty kochają swoich opiekunów tak samo jak psy. W mózgu kota na widok właściciela wydziela się oksytocyna, ten
sam hormon, który wydziela się w organizmie matki przytulającej swoje dziecko czy w mózgach pary zakochanych podczas pocałunku.
Oprócz tego, koty nie są tak niezależne, jak mogłoby się wydawać. I, chociaż lubią chodzić
własnymi drogami, nie mają natury samotniczej – są zwierzętami społecznymi, które tworzą
grupy rodzinne. Nie jest prawdą też popularne przekonanie, że koty są złośliwe i niebezpieczne.
Na zdjęciu Ewa Gawryluk.•Materiał prasowy
Mogą stać się cudownymi towarzyszami naszego życia, trzeba tylko nauczyć się je rozumieć i doceniać takimi, jakie są.
Fundacja Sarigato, należąca do Grupy Sarigato, wychodzi naprzeciw temu postrzeganiu kotów. Rozpoczyna kampanię, w której rozprawi się z pięcioma najbardziej szkodliwymi „kocimi” stereotypami. Stroną merytoryczną akcji zajęli się specjaliści z portalu CatExperts i słynny polski behawiorysta Mieszko Eichelberger.
Kampania powinna zainteresować nie tylko kociarzy. Szczególnie wśród osób, które kota jeszcze nigdy nie miały, wciąż pokutują przekonania, które nie mają absolutnie nic wspólnego ze stanem naszej obecnej wiedzy na temat tych fascynujących zwierzaków.
Oprócz filmików edukacyjnych i tekstów eksperckich, by popularyzować wiedzę o kotach,
organizatorzy prowadzają akcję w mediach społecznościowych pod hasłem #KocieKity. Udział jest bardzo prosty. Wystarczy wejść na stronę Karmimy Psiaki i pobrać kampanijną grafikę. Następnie należy sfotografować z nią swojego pupila i wrzucić do sieci z hashtagiem#KocieKity. Do akcji przyłączyli się Macademian Girl, Red Lipstick Monster, Agnieszka Grzelak, Ewa Garyluk, Rafał Mohr i Beata Pawlikowska.
Na zdjęciu Agnieszka Grzelak.•Materiał prasowy
Przy okazji kampanii organizatorzy przeprowadzają zbiórkę pieniędzy dla schroniska w
Szczecinku. Placówka ma w tej chwili pod opieką ok. 600 kotów i bardzo potrzebuje finansowego wsparcia. Żeby pomóc, wystarczy wejść na stronę kampanii i złożyć darowiznę na karmę dla bezdomnych kociaków w Szczecinku.
Materiał prasowy
Akcja Karmimy Psiaki działa w ramach Fundacji Sarigato. Od 6 lat wspiera schroniska w całej Polsce. Do tej pory przekazała ponad 28 ton karmy i znalazła domy dla 751 Psiaków. Od listopada 2016 r. działa Fundacyjny sklep zoologiczny Karmimy Psiaki, z którego 100% zysku przeznaczone jest na pomoc bezdomnym zwierzętom.