Sędziowie wytknęli Dudzie poważny błąd. Powołanie Iwulskiego w miejsce Gersdorf "potwierdza wadliwość ustawy o SN"

Adam Nowiński
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia wytyka błędy prezydentowi Andrzejowi Dudzie w sprawie powołania nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Jego zdaniem wybór na to stanowisko Iwulskiego był podważeniem znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym.
Sędziowie wytknęli błędy prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Ich zdaniem powołanie Iwulskiego w miejsce Gersdorf pokazało wady nowej ustawy o SN. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
"Informacje płynące z Kancelarii Prezydenta RP wprowadzają chaos w porządku prawnym Rzeczypospolitej Polskiej, a co najważniejsze wśród jej obywateli" – podają sędziowie ze Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy, który powołał na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Józefa Iwulskiego. Zdaniem sędziów prezydent podważył tym samym znowelizowaną ustawę. Dlaczego? Po pierwsze Iwulski jest starszy od Gersdorf o kilka miesięcy, a przecież to był jeden z powodów, przez który w świetle nowej ustawy musiała przejść w stan spoczynku.


Iustitia podkreśla, że "sędzia Józef Iwulski złożył oświadczenie dotyczące orzekania po przekroczeniu 65. roku życia", jednak było to oświadczenie "z powołaniem na Konstytucję RP" – a nie na nową ustawę. Iwulski wskazał w nim, że niezależnie od zmian ustawowych, pozostaje nadal aktywnym sędzią Sądu Najwyższego. "Nie poddał się tym samym procedurze wynikającej z nowelizacji ustawy o SN". 

Dla sędziów wniosek jest prosty: "Oświadczenie, że Prezes Józef Iwulski stał się kandydatem na pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa Prezesa Sądu Najwyższego w miejsce prof. Małgorzaty Gersdorf, potwierdza wadliwość ustawy zmieniającej ustawę o Sądzie Najwyższym i podważają jej moc. W tych okolicznościach uznawanie przez Prezydenta RP możliwości kierowania Sądem Najwyższym przez sędziego Józefa Iwulskiego oznacza, że wszyscy sędziowie 65+, niezależnie czy złożyli wymagane tą nowelizacją oświadczenia czy też nie – pozostają nadal aktywnymi sędziami Sądu Najwyższego".

W całym kraju protesty
Przypomnijmy, że we wtorek Andrzej Duda, zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, którą zmieniła rządząca większość, odwołał ze stanowiska I Prezes SN Małgorzatę Gersdorf. Wraz z nią, w stan spoczynku przeszła ponad połowa sędziów najważniejszego sądu w Polsce. Protesty zorganizowano w całej Polsce, największy odbył się na pl. Krasińskich w Warszawie.

Sytuację w Polsce skomentował też krótko Donald Tusk. – Polska zasługuje na niezależne sądownictwo. Ten kto je zwalcza nie służy Polsce – powiedział dziennikarzom w Brukseli szef Rady Europejskiej.