Komisja Europejska wszczyna kolejną procedurę wobec Polski. Chodzi o to, co dzieje się z lasami
W czwartek KE opublikowała comiesięczną listę upomnień, opinii i ponagleń dla państw członkowskich. Polsce zarzuca trzy uchybienia dotyczące ochrony środowiska. Jeśli Warszawa nie odpowie na wezwanie KE, to wobec Polski zostanie uruchomiony kolejny etap naruszenia prawa UE.
W związku z tym plany i działania związane z gospodarką leśną, w tym pozyskiwanie drewna na obszarach chronionych, powinny być poddane ocenie skutków przed wydaniem odpowiedniego zezwolenia. Jednak KE zauważa, że ostatnie zmiany w prawie polskim naruszają system ochrony odnośnie gospodarki leśnej, jaki funkcjonuje w UE.
Co więcej, polskie prawo nie zapewnia dostępu do wymiaru sprawiedliwości w odniesieniu do planów związanych z gospodarką leśną. A jak doskonale wiemy, w Puszczy Noteckiej, we wsi Stobnica, właśnie na terenie obszaru chronionego Natura 2000 powstaje gigantyczny zamek.
Dalsze konsekwencje
W przypadku braki odpowiedzi ze strony Warszawy, Komisja Europejska może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który ukarze nas za łamanie unijnego prawa. Nie jest to też pierwsza sytuacja, w której Polska wzbudza duże wątpliwości KE w kontekście gospodarki leśnej.
Przypomnijmy, w kwietniu tego roku Unijny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Polska złamała europejskie prawo poprzez wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Wyrok został ogłoszony w Luksemburgu przez Wielką Izbę złożoną z 15 sędziów.
Polska argumentowała, że wycinka jest niezbędna, żeby chronić puszczę przed kornikiem. Strona unijna te argumenty odrzuciła.
źródło: onet.pl