W tych miejscach w Warszawie chętnie bawilibyśmy się też dziś. Poznaj 5 miejsc, które już nie istnieją

Katarzyna Michalik
Narodowe Archiwum Cyfrowe daje nam wyjątkową okazję na zobaczenie miejsc w Warszawie, które dziś już nie istnieją. To wyjątkowa szansa na zajrzenie do świata przeszłości, którego wielu z nas już nie pamięta.
Do Baru Adria dawniej chadzały elity. Czy dziś byłoby tam równie tłumnie Fot. Agencja Friedrich Bauer, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
Fotografie z Warszawy przedstawiają obiekty, które dziś już nie istnieją. Przeglądając zdjęcia możemy przenieść się do dawnych czasów i zobaczyć miejsca, o których być może część z nas nie miała pojęcia, a gdyby wciąż istniały prawdopodobnie odwiedzałyby je tłumy.

Baseny warszawskiej "SKRY"

Dziś opuszczone i lekko przerażające baseny warszawskiej SKRY, kiedyś tętniły życiem. To tutaj spędzało się wakacyjne dni i gorące weekendy. Miejsce, które dawniej kochali warszawiacy w każdym wieku, teraz przypomina scenografię z horroru. Dziś młodzi bawią się w pobliskim klubie ISKRA,w ogrodzie którego znajdziemy symboliczny basen.
Dawniej baseny Skry przy Wawelskiej 5 były pełne ludzi. Dziś są kompletnie zaniedbaneFot. Grażyna Rutowska, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Kapielisko w Ogrodzie Saskim

Wiedzieliście, że w Parku Saskim kiedyś znajdowało się kąpielisko dla dzieciaków? Aktualnie dość trudno sobie to wyobrazić, a jednak w latach 30 w Ogrodzie Saskim najmłodsi mogli bawić się do woli na Kąpielisku dla Dzieci Polskiego Towarzystwa Higienicznego.
Kąpiele w Ogrodzie Saskim dziś wydają się niewyobrażalneFot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Kino Praha

Wybudowane na przełomie lat 40 i 50 XX wieku Kino Praha, zostało zamknięte ponad dekadę temu. Dawniej stanowiło ośrodek kulturowy, ale współcześnie nie przynosiło dochodów. Choć socrealistyczna budowla miała zostać wpisana do rejestru zabytków, ostatecznie została zburzona.
Dawne Kino Praha zostało zastąpionepierwszym cyfrowym kinem w Polsce Nove Kino PrahaFot. Zbyszko Siemaszko, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Bar Zodiak

Jeśli mieszkacie w Warszawie albo kiedyś ją odwiedzaliście, na pewno byliście też na Pasażu Wiecha, położonym tuż obok wyjścia z metra Centrum. W budynku,za którym dziś znajduje się Kino Luna, dawniej mieścił się popularny bar szybkiej obsługi z charakterystycznym neonem i piękną mozaiką.


Już niedługu Zodiak ma zostać otwarty w nowej odsłonie. Warszawski Pawilon Architektury Zodiak będzie miejscem, w którym znajdować się będzie kawiarnia, przestrzeń wystawiennicza oraz Centrum Informacji Gospodarczej.
Już niedługo w tym samym miejscu powstanie Warszawski Pawilon Architektury Zodiak. Na pięterku będzie znajdować się Centrum Informacji GospodarczejFot. Fot. Grażyna Rutowska, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Bar Adria

Ten bar i dancing był w tamtych czasach czymś absolutnie wyjątkowym i niespotykanym. W Adrii można było napić się koktajlu, spotkać się ze znajomymi i wybrać się na tańce. Funkcjonująca między 1930 a 1944 rokiem kawiarnia, prawdopodobnie, znalazłaby wiernych klientów również dzisiaj.

Z początku była to najbardziej elegancka miejscówka w Warszawie. To tutaj spotykała się warszawska śmietanka. Po 1940 roku lokal był już "Tylko dla Niemców" - odwiedzali go chętnie m.in. funkcjonariusze SS, odbierając mu początkowy czar. W czasie Powstania Warszawskiego natomiast znajdowała się tutaj stołówka powstańcza.