Zakaz kąpieli już w niemal 30 kąpieliskach nad Bałtykiem. Oto najnowsza lista
Jeżeli planujemy urlop nad Morzem Bałtyckim w najbliższym czasie, to koniecznie musi sprawdzić miejsca, w jakie chcemy się udać. Według danych udostępnionych przez Główny Inspektorat Sanitarny, niemal 30 kąpielisk jest w tej chwili objętych zakazem kąpieli. Powodem tego są bakterie sinice.
Kąpiel w takiej wodzie jest groźna dla zdrowia. Mogą po niej wystąpić stany zapalne skóry i spojówek a jej połknięcie może spowodować biegunkę, ból brzucha, wymioty, skurcze mięśni gładkich. Te jednokomórkowe glony masowo zaczynają zakwit przy wzroście temperatury wody powyżej 22 stopni Celsjusza.
Jeżeli jednak wejdzie się z nimi w kontakt, to należy szybko opłukać ciało chłodną wodą, zdjąć strój kąpielowy lub ubranie, skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego punktu medycznego.
W przypadku wątpliwości, czy możemy skorzystać z kąpieliska, warto zwrócić uwagę na stan wody. Nie należy kąpać się w wodach mętnych, które mają zmienioną barwę (zielonkawą lub szarą) lub zapach.
Aktualne Informacje o jakości wody nad Bałtykiem udostępnia Główny Inspektorat Sanitarny. Aktualne informacje o zakazie kąpieli dostępne są na interaktywnej mapie serwisu kąpieliskowego. Poniżej lista z 23 lipca o miejscach objętych zakazem:
Fot. Screen z sk.gis.gov.pl
Dalej, jest to: Sopot-K22, Sopot-Łazienki Południowe, Sopot-EKO-Tropikalna Wyspa, Sopot-Plaża Rybaki, Sopot-32A-33, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Klipper Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi, Gdańsk Sobieszewo, Gdańsk Orle i Gdańsk Świbno.